8

Gebeliğin 8.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Gebeliğinizin 8. haftasında bebeğiniz bir ahududu büyüklüğünde. Hava yolları, gelişmekte olan akciğerlerinin bölümlerine doğru uzanıyor. Beyninde yer alan sinir hücreleri birleşmek için kollara ayrılıyor ve ilkel nöral yolları oluşturmaya başlıyor. Göz kapağı ve göz çukurları meydana geliyor, retinada bulunan sinir hücreleri gelişim göstermeye başlıyor. Bu hafta itibari ile göz retinaları da pigment üretmeye başlıyor.
 


 

Sizde neler oluyor...

Gebeliğin salgılamış olduğu hormonlar nedeni ile cildinizde yağlanma, sivilcelenme gibi değişiklikler görülebilir. Genellikle kısa süreli olan bu durum bazen de hamilelik sonuna kadar devam edebilir.

Sekizince haftada rahminiz yaklaşık olarak bir portakal büyüklüğünde. Bu yüzden gün içerisinde daha sık tuvalet ihtiyacı hissetmeniz normaldir. Rahimdeki büyümenin devam etmesiyle birlikte regl döneminde hissedilen kasık kramplarına benzer ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Bu haftalarda görülen sabah bulantıları ve kusma çoğunlukla 12-14. hafta arası kaybolur. Hamile kadınlarda görülen kan basıncının artması nedeniyle baş ağrısı yaşanabilir. Hamilelerde görülen diğer belirtiler ise; aşerme, şişkinlik, gaz, kabızlık ve vajinal akıntıdır. 6-10. hafta arası duygu dalgalanmaları yaşanabilir ve son trimester’da tekrarlayabilir.