6

Gebeliğin 6.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Gebeliğinizin 6. haftasında bebeğiniz bir bezelye tanesi büyüklüğündedir. Artık bebeğin kalp atışları ultrason cihazında gözle görülebilir. Bebeğinizin kalbi dakikada 100-160 vuruş çarpıyor ve kan pompalıyor.

Altıncı haftada, plasenta artık bebeğinize oksijen ve besin gönderim görevini üstlenecek. Yine aynı zamanda bebeğinizin ürettiği karbondioksit ve tüm atıkların geri dönüşümünde rol oynayacak.  Bu hafta bebeğin boyu her gün en az 1 mm artar.

Bebeğinizin bu hafta itibari ile kol ve bacakları çıkıntı haline gelirken, böbrekler, karaciğer ve akciğer oluşmaya başlıyor. Akciğerlerinin olacağı yerde küçük nefes alma kanalları görünmeye başlıyor. Zamanla gözler gelişecek ama şimdilik kafanın iki yanında iki çukur halindedir.

 

Sizde neler oluyor...

Yeni bir haftanın başlangıcı ile birlikte sizdeki değişiklikler gözle görülür bir şekilde yaşanmaya başlayabilir.

Bazı anne adaylarında bu dönemde kilo artışı gözlemlenirken, bazıları kilo almayabilir veya sabah bulantılarından dolayı zayıflayabilir.

Hamileliğiniz süresince hekiminiz sizin ve bebeğinizin kilosunu yakından takip edecektir.  Ayrıca almanız gereken kiloları kilo tablosundan kontrol edebilirsiniz. Henüz gitmediyseniz, ilk doktor kontrolüne de gitmelisiniz.