38

Gebeliğin 38.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Gebeliğinizin son haftalarında bebeğiniz bal kabağı boyutlarında. Bebeğinizin organları tamamen gelişti ve yerli yerinde, ancak akciğerleri ve beyni ise - şu anda işlev görecek kadar gelişmiş olsa da - çocukluğu boyunca gelişmeye devam edecek. Göz rengi doğumdan sonra buz mavisi görünebilir ve 6-7 ay sonra göz rengi oturmuş olur. Bebeğiniz doğuma yaklaşırken kilo almaya devam ediyor ve sinir sistemi hala gelişiyor.

Sizde neler oluyor...

Gebeliğinizin son haftalarında artık kendinizi zorlamayın; bebeğinizin doğum günü yaklaşırken sadece dinlenin, iyi beslenin ve kendinize bakın.

Hamileliğin son haftalarında jinekoloğunuzun tavsiyelerini yakından dinlemeniz önemlidir. Bu dönemde bebeğinizin rahimdeki durumunu sıkça ultrason ile ölçülür.

Bu haftada kasılmalar ve sancılarınızın şiddeti ve türü önemlidir ve bu konuda mutlaka doktorunuzla konuşun. Braxton Hicks kasılmaları yani yalancı sancılarda, kasılmalarda ağrı karnın altında başlar. Gerçek doğum sancısıyla birlikte görülen ağrılar belinizin altında başlar ve karnınızın altına doğru yayılır. Gerçek doğum sancısı kasılmaları giderek kuvvetlenir ve zaman geçtikçe daha da ağrılı olur ve pozisyon değiştirdikçe geçmez. Sancılardan emin değilseniz doktorunuzu ya da ebeyi arayabilirsiniz.

Yalancı kasılma ağrılarını azaltmak için, derin nefes gibi gevşeme tekniklerin uygulayın.

Kasılmaların dışında doğumun başlayacağının belirtileri vajinadan gelen “nişan” adı verilen kahverengimsi ve sümüksü akıntı, su kesesinin patlaması, sırtın arka tarafındaki ağrı ve rahmin ağzının açılmasıdır.