37

Gebeliğin 37.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bebeğinizin boyu bu hafta bir pazınınkine eşit. Bebeğinizin amniyotik sıvı içerisinde gömülüyken cildini koruyan kremsi bir madde olan verniks kazeozanın yanı sıra vücudunu kaplayan yumuşak tüylerin de büyük bir kısmını döküldü. Bebeğin doğduğunda kafası tamamen saçlıdır fakat buna rağmen bazı bebekler kel de doğabilir. 

Sizde neler oluyor...

Artık uyumakta daha fazla zorlanıyor olabilirsiniz. Bunun pek çok nedeni vardır. Bebek çok daha hareketli olabilir, periyodik kasılmalar söz konusudur ve muhtemelen daha gerginsinizdir ve doğumu bekliyorsunuzdur. Bunların hepsi de önceden kestirilebilir ve yaygındır.

Bebeğiniz kasık bölgenize iyice yerleştiğinde kendinizi sakar ve dengesiz hissedebilir, yürüyüşünüzde değişiklik yaşayabilirsiniz.  Bunun nedeni bebeğinizin pozisyon değiştirmesiyle sizin ağırlık merkezinizin de değişmiş olmasıdır. Bebek aşağı indiğinde daha kolay nefes alacak ve yediklerinizi daha kolay sindireceksiniz, ancak aynı zamanda pelvisinizde daha fazla baskı duyacak ve idrar yaparken de baskı hissedeceksiniz.