36

Gebeliğin 36.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bu hafta bebeğiniz küçük bir kavun boyutlarında. Bebeğinizde yağ birikimi yavaşladığı için kilo alımı da yavaşlar. Bebeğinizin bütün organları gerektiği gibi çalışır durumdadır. Yalnızca akciğerleri gelişimine devam eder ve nefes almaya başlamasıyla doğumdan sonra da gelişmeye devam edecek. Sindirim sistemi de yalnızca göbek bağından beslendiği için doğumdan sonra anne sütü ile beslenmeye başlamasıyla gelişmeye devam edecek. Bağışıklık sistemi gelişmiş durumda ve doğumdan sonra onu korumaya hazır.

Sizde neler oluyor...

Bu haftadan itibaren doktorunuzun yönlendirmesi ile haftada bir ya da daha sık doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz. Bebeğiniz aşağı doğru inmeye başladıkça diyaframda baskı azalacağından nefes almanız rahatladığını, mide yanmanızın azaldığını görebilirsiniz.

Bu haftalarda leğen kemiği kaslarında ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca Braxton Hicks kasılmaları daha sık olabilir. Doktorunuz ile yaşadığınız sancıların (Braxton Hicks kasılmaları) yalancı sancı mı gerçek sancı mı olduğunu konuşabilirsiniz. Yalancı kasılmalarda ağrı karnın altında başlar. Gerçek doğum sancısıyla birlikte görülen ağrılar belinizin altında başlar ve karnınızın altına doğru yayılır. Gerçek doğum sancısı kasılmaları giderek kuvvetlenir ve zaman geçtikçe daha da ağrılı olur ve pozisyon değiştirdikçe geçmez.

Yalancı kasılma ağrılarını azaltmak için, derin nefes gibi gevşeme tekniklerin uygulayın.

Hamileliğin son ayında, anne adayının bebeğin besin ihtiyacına bağlı olarak günlük 2400 kalori alması tavsiye edilmektedir.