35

Gebeliğin 35.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

35. haftada bebeğiniz Hindistan cevizi boyutlarında. Böbrekleri tamamen gelişmiş durumda. Karaciğerleri de besinleri işlemden geçirebilecek kadar gelişimini tamamladı. Bağırsakları mekonyum üretiyor ve doğumdan sonra bunu dışarıya çıkaracak. 35. haftadan itibaren bebeğinizin gelişimi, yağ üretimi haricinde, doğuma kadar çok daha yavaş olacaktır ve kalan haftaları kilo almakla geçer.

Sizde neler oluyor...

Doğuma yaklaşırken doktor randevularınız da sıklaşıyor ve bu haftadan sonra her hafta doktorunuzu göreceksiniz. Doğumla ilgili endişeleriniz artıyorsa, eşinizden, ailenizden ve doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

Bebeğinizin kilosu arttığı ve boyu uzadığı için karnınızda kapladığı alan arttığından, daha az hareket ediyor olabilir. Bebeğinizin hareketlerini artık daha dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Hareket sayısının iyice azalması veya hissetmemeniz halinde ve sancıların sıklığının artması durumunda derhal doktor ile görüşmelisiniz. Hareketlerinin takibini anne adayı kendi kendine yapmalıdır.

Doğum yaklaşırken amniyotik kese (su kesesi) yırtılabilir. Genellikle su birden değil, daha çok azar azar gelir. Eğer evin dışında su gelmesinden kaygılanıyorsanız sıvıyı hapsetmesi için bir ped kullanın. Amniyotik sıvının kendine has bir kokusu vardır ve idrardan kolaylıkla ayırt edilebilir.

Gebeliğin son ayına girilen bu haftada sık idrara çıkma, sırt ağrısı, kabızlık, ağrılar, mide yanması, hazımsızlık gibi şikâyetler süreceği için dinlenmeye ve enerjinizi ölçülü olarak harcamaya özen gösterin. Susuzluk, anne ve bebek için tehlikeli olabileceğinden, sık idrara çıkma durumunuzu da göz önüne alarak yeterli su içmeye çalışın.

Bu haftadan itibaren vajinal akıntınız artık daha yoğun olacak ve içinde bir miktar rahim boynu mukusu da bulunacak. Rahim boynunu darbe alması, hafif lekelenmelere neden olabilmektedir. Parlak kırmızı renkte akıntı ve sürekli lekelenmeler olduğu takdirde derhal doktorunuza bildirin.