34

Gebeliğin 34.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bebeğinizin merkezi sinir sistemi olgunlaşıyor, akciğerlerinin gelişimi ise son aşamaya geçti. Bu haftadan itibaren bebeğin solunum hareketleri dış dünyaya hazırlanmak amacıyla artar. Bebeğinizin vücudunu saran lanugo tüyleri neredeyse tamamen kaybolur. 

Sizde neler oluyor...

Bebeğiniz bu hafta bir su kabağı boyutlarında. Bebeğinizin kasıklarınıza doğru aşağı inmeye başlamasıyla nefes almanız daha rahat hale gelebilir, ancak idrar kesesine baskı nedeniyle daha sık idrara çıkabilirsiniz.

Önceki haftalarda yaşadığınız yorgunluk, nefes almakta zorluk, hazımsızlık, el ve ayakların şişmesi gibi sorunlarınız da bu haftada devam edebilir. Yorgunluğunuz devam edebilir, bu nedenle doğuma yaklaşırken enerjinizi çok harcamamaya dikkat edin. Dinlenin, iyi beslenin ve kendinize iyi bakın.

Braxton Hicks kasılmalarını son ayda daha güçlü ve daha sık hissedebilirsiniz, bunlardan bir kısmı ağrılı da olsa normal bir durumdur.

Kasılmanız olduğunda ayakta durmaya ya da yürümeye çalışın. Ağrıyı ve gerilimi azaltmak için nefes tekniklerini ve gevşeme egzersizlerini çalışın. Bacak kramplarını da böylece önleyebilir ve en aza indirebilirsiniz.