32

Gebeliğin 32.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bebeğiniz bu hafta küçük bir balkabağı boyutlarında. Bebeğinizin akciğerleri dışında tüm organları gelişti. Amniyotik sıvıyı yutarak akciğerlerini çalıştırmaya devam ediyor. Sindirim sistemi de tamamen gelişmiş durumda.
Bebeğinizin cildindeki kırışıklıklar azalarak kayboluyor ve yerini pürüzsüz bir cilde bırakıyor, artık yenidoğan görünümüne çok yakın. El tırnakları tamamen gelişti, ayak tırnakları ise daha yavaş uzuyor. Bu haftalarda bazı bebeklerin saçları belirginleşirken, bazılarının ise şeftali tüyüne benzeyen ince tüyleri vardır. Doğuma yaklaşırken bebeğiniz karnınızda baş aşağı pozisyon almış olabilir. 

Sizde neler oluyor...

Çalışıyorsanız 32. hafta itibariyle yasal doğum izni süreniz başlar. Artık dinlenerek ve sevdiğiniz aktiviteleri yaparak vakit geçirebilirsiniz. Doğum zamanınız yaklaşırken sizin ve bebeğinizin ihtiyaçları için doğum çantanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Çoğu doktor gebeliğin son iki ayında yolculuğu önermez, arabayla yapılan 3 saatten uzun yolculuklar yorucudur, diğer yandan doktorunuzla aranıza fazla mesafe vardır.  Araba yolculuğunun bebek ve erken doğum üzerine negatif etkisi yoktur. Eğer ortam değişikliğine ihtiyacınız varsa, bebek doğana kadar kısa yolculuklar yapabilirsiniz.

Bu haftalarda bazı anne adaylarının tansiyonu düzensiz olabilir. Tansiyonda ufak bir düşüş halsizliğe, baş dönmesine ve baş ağrısına neden olabilir. Özellikle uzanmış durumdayken ayağa kalkmak istediğinizde yavaşça ve bilinçli şekilde pozisyon değiştirin. Kan şekerinizin çok düşmemesine dikkat edin ve bunun için düzenli yemek yiyin. İyi havalandırılmış yerlerde oturun ve vücut ısınızı kendinizi rahat hissedeceğiniz bir sevide tutmaya çalışın.