31

Gebeliğin 31.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Gebeliğinizin 31. haftasında bebeğiniz ananas boyutlarında. Bebeğiniz artık kafasını iki yana çevirebiliyor. Son birkaç haftadır depoladığı yağ tabakası, kollarının ve bacaklarının dolgunlaşmasına yardımcı oluyor. Karnınızda kollarını bacaklarını hareket ettiriyor, bazı bebekler parmaklarını emiyor. Beyni daha öncekinden çok daha hızlı gelişiyor, duyuları da çalışıyor ve beyne sinyal gönderiyor, ancak amniyotik sıvı içinde olduğundan henüz koku alamıyor. Bebeğiniz ayrıca idrarını içinde bulunduğunu amniyotik sıvının içine yapar, vücudunuz ise bu amniyotik sıvıyı yeniler.

Bebeğinizin bu haftalarda oldukça hareketli olduğunu hissedebilirsiniz ve bu durum onun sağlıklı geliştiğinin işaretidir.

Sizde neler oluyor...

Bu dönemde genişleyen rahminizin akciğerlerinize baskısı nedeniyle nefes darlığı yaşayabilir,  ya da bebeğinizin büyümesi ve idrar kesesine baskısı nedeniyle sık idrara çıkabilirsiniz. Yalancı doğum kasılmaları olarak da nitelenen, düzensiz ve kısa olarak hissedeceğiniz Braxton Hicks kasılmalarına karşı yeteri kadar su içmeyi ihmal etmeyin.

Bu haftalarda kabızlık eskisinden daha fazla rahatsızlık vermeye başlayabilir; rahminiz genişledikçe bağırsaklarınıza olan baskı artmıştır. Düzenli, hafif egzersizler ve beslenmenizde bol meyve, sebze, meyve suyu ve su tüketmek kabızlığa karşı alabileceğiniz en iyi önlemlerdir. Ayrıca içerdiği tanin kabızlık yaptığı için koyu siyah çay içmekten de kaçının.

Hamileliğin son haftalarına yaklaşırken vücuttaki değişimlere bağlı olarak anne adaylarının huzursuzluğu artabileceğinden, eşlerinin onları dinlemesi ve rahatlatması önemlidir.

Bacaklarınızda daha fazla yorgunluk, karnınızda ve bacaklarınızda daha fazla şişlik ve varis olduğunu fark edebilirsiniz. Ağrıları azaltmak için sabah kalktığınızda destek çorapları giymeye çalışın ve mümkün olduğu kadar ayakta durmayın.