25

Gebeliğin 25.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bebeğiniz bu hafta bir karnabahar büyüklüğünde. Bebeğiniz 25. haftayla birlikte yenidoğan görünümüne kavuştu. Bebeğiniz bu dönemle birlikte kilo almaya başladıkça buruşuk derisi de düzelmeye başlayacak. Cildinin altında olgunlaşan kılcal damarlar nedeniyle cildi de pembeleşecek. Bebeğinizin saçı şimdiden muhtemel renk ve doku olarak ayırt edilebilir, fakat saç rengi yine de doğumdan sonra değişebilir.

Daha önce kapalı olan bebeğinizin burun delikleri açılıyor, ancak hava yerine amniyotik sıvıyı çekecek. Bebeğinizin akciğerlerinde bulunan kan damarları da gelişiyor ve doğum sonrası nefes alıp vermek için egzersiz yapıyor. Nefes almasını ve akciğerlerin hava keseciklerinin açık kalmasına yardımcı olan surfaktan adı verilen madde bu egzersize yardım eder. Ancak 25. haftada akciğerleri hala gelişim halindedir.  Bebeğinizin omuriliğinde bulunan sinir sistemi de oluşmaya başladı, şimdi refleksleri gelişmeye başlıyor.
 

Sizde neler oluyor...

Gebeliğinizin 25. haftasında rahminiz tahmini olarak bir futbol topu büyüklüğündedir. Karnınızın büyümesi, dolayısıyla derinizin genişlemesi nedeniyle karın bölgenizde kaşıntılar olabilir. Derinizi rahatlatmak için sıcak değil ılık duş alın ve bir süre sonra bu durumun düzeleceğini unutmayın.

Rahminizin baskısı ve rektal bölgeye kan akışının hızlanması nedeniyle hemoroid sorunu yaşayabilirsiniz. Sindirimdeki zorluklar kabızlığa, bunun sonucunda da hemoroide yol açabilir. Lifli gıdalar tüketmeyi ve bol sıvı almayı ihmal etmeyin. Ağrılı ve kanamalı bir durum var ise, mutlaka doktorunuza başvurun. 

Diş etlerinizin şişmesi ve kırmızılaşması hatta kanaması bu haftalarda yaşayabilecekleriniz arasındadır. Günlük diş bakımınızı kesinlikle ihmal etmeyin.

Hamileliğinizin bu aylarında saçlarınızın daha dolgun ve parlak olduğunu görebilirsiniz. Çene, dudak, yanak ve göğüs bölgenizde hafif tüylenme olabilir ama doğumdan sonra dökülürler. Tüylenmeler için krem ya da jeller önerilmemektedir.