23

Gebeliğin 23.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bu hafta bebeğiniz bir greyfurt büyüklüğünde. Bebeğiniz ellerini, kollarını ve bacaklarını sıkça oynatıyor.

Bebeğin yüzü henüz kırmızı ve buruşuk, doğum anında pembemsi gözükecektir. Bunun sebebi bebeğin şeffaf cildinde kan damarlarının görünmesidir. Bebeğiniz bu haftadan itibaren daha fazla kilo almaya başlayacak ve böylece cildi de saydamlığını yeitirecek. Keratin isimli protein de derisinin kalınlaşmasına yardımcı oluyor.

Bebeğinizin akciğerlerindeki kan damarları, onu nefes almaya hazırlayacak bir şekilde gelişiyor ama tam akciğer gelişiminin tamamlanmasına henüz var. Akciğer bebeklerde gelişen en son organdır.

Sizde neler oluyor...

Cildinizde “hamilelik maskesi” ya da hamilelik lekeleri diğer adıyla kloazma ya da melazma belirirse endişelenmeyin. Ağırlıkla yanaklarda, dudak üzerinde ve alında görülen bu koyu lekelerin nedeni hormonlar ya da güneşe maruz kalmaktır. Bu sürede SPF 30 veya üzeri güneş kremi kullanın, renk açıcı maddeler ya da cilt tedavisinden uzak durun.

Hamilelikte progesteron hormonunun etkisiyle yemek sonrası şişkinlik yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için küçük porsiyonlarda daha sık yemek yemeye özen gösterin. Bağırsakların çalışmasına yardım eden, sindirimi güçlendiren, hemoroidi ve kabızlığı önleyen yüksek fiber içeren lifli besinler (tam tahıllar, mısır, bezelye, brokoli, ananas, elma, portakal, böğürtlen) tüketmeyi unutmayın.

Progesteron hormonunun bir başka etkisi ise unutkanlıktır. Gebeliğinizde unutkanlık yaşıyorsanız bu durum normaldir ve kendinizi unutkanlığınız nedeniyle strese sokmak yerine derin nefes alıp gevşeyerek, kısa notlar alarak, sizi rahatlatacak egzersizler yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz.