22

Gebeliğin 22.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

22. Haftada bebeğiniz bir papaya büyüklüğünde. Bu haftalarda bebeğinizin beyin gelişimi devam ediyor. Buna bağlı olarak da dokunma duyusu gelişiyor, kulakları duymaya başlıyor. Böylece nefes alışınızı, kalp atışlarınızı ya da dışardaki sesleri de duyabiliyor. Bebeğin yüzünün, gözlerinin, çok ince de olsa kaşlarının şekillendiği, özellikle dudaklarının belirginleşmeye başladığı bu haftada hormon üretimi için temel önemde olan pankreası da gelişimini sürdürüyor. Bebeğinizin diş eti çizgisinin altından dişlerinin ilk işaretleri tomurcuk gibi belirginleşiyor.

Sizde neler oluyor...

Gebeliğinizin 22. haftasında rahminiz göbek deliğinizin 2,5 cm. kadar üstünde. Gebeliğiniz boyunca ayaklarınızdaki şişlikler, kilo alımı ve doğum öncesi kaslarınızın gevşeyerek bebeğinizin daha kolay dışarı çıkmasını sağlayacak relaksin hormonu nedeniyle ayaklarınızın birkaç numara büyüdüğünü de fark edebilirsiniz.

Braxton Hicks kasılmaları, yani yalancı doğum sancıları yaşıyorsanız bol su içmeyi ve dinlenmeyi ihmal etmeyin. Bu dönemde eklem şişmeleri yaşamanız normaldir, ancak sıklaşması durumunda mutlaka doktorunuza danışın.

İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için bol sıvı tüketmenizi öneririz. Ayrıca kafein içeren içeceklerden uzak durarak, idrara çıkarken mesanenizi boşaltarak ve hijyene dikkat ederek idrar yolları enfeksiyonlarından korunmaya devam edebilirsiniz.