21

Gebeliğin 21.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bebeğiniz bu hafta bir nar büyüklüğünde. Bebeğiniz bu haftalarda daha da hareketlenmeye başlıyor. Bundan önceki birkaç hafta bebeğinizin tekmelerini hissetmediyseniz, bu haftalarda hissedebilirsiniz. Bu kadar hareketli olmasına karşın günde 12-14 saat uyuyor. 

Bebeğinizin ana besin kaynağı plasentadan bebeğe gönderilen kandaki besinlerdir, plasentedan beslenerek böylece yutma ve sindirim becerilerini de kazanır. Karaciğer ve dalağı kan hücreleri üretmeye devam ediyor, kemik iliği de gelişmeye başladığı için hücre üretimine yardımcı oluyor. Bebeğiniz kız ise vajinası şekillendi ancak doğuma kadar gelişmeye devam edecek.

Sizde neler oluyor...

Midenizin yukarıya çıkmasıyla göbek bölgenizde çatlaklar oluşmaya başlamıştır. Bel, kalça ve göğüslerinizde de çatlaklar oluşabilir. Doğal yağlar ya da hamilelere özel çatlak kremleri ile bu görünümü azaltabilirsiniz. Etkileri kişiden kişiye değişebilen bu kremler etkili olmaz ise doğumdan sonra çatlak tedavisi yapılabilir.

Vücudunuzda daha fazla kan ve sıvı olduğundan ayaklarınız terleyebilir. Metabolizma, hormon ve kilodaki değişiklikler nedeniyle vücut ısınız biraz daha fazla olabilir ve uyurken terleyebilirsiniz. Terlemeye karşı her gün düzenli olarak ılık bir duş almak ve dilerseniz sonrasında pudra sürmek sizi rahatlatacaktır.