20

Gebeliğin 20.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bu hafta bebeğiniz bir muz uzunluğunda. Bebeğinizin genital organları hala gelişmeye devam ediyor, 16-22. haftalar arasında bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bebeğiniz kız ise rahmi tamamen şekillendi.  Doğduğunda yumurtalıklarında 2 milyon yumurta olacak. Erkek ise testisleri karından aşağı inmeye başlayacak, testis torbaları olgunlaştığında 2 hafta içinde aşağı inmiş olacak.

Bağırsakları; sindirim salgıları ve yutulmuş amniyotik sıvıdan oluşan siyah ve yapışkan bir madde olan ilk dışkısını (mekonyum) üretiyor. Gözleri bu haftalarda hala kapalı ama gözkapaklarını oynatabiliyor. Bebeğinizin gözleri önümüzdeki haftalarda gelişmeye devam edecek. Doğduğu zaman gözlerini çoğunlukla kapalı tutacaktır. Gözlerini açtığında ise ışık değişikliklerine tepki verecek.

Sizde neler oluyor...

Rahminizin üstü göbek deliği seviyesine ulaştı. Bu haftada bebeğinizin hareketlerini karnınızda hissedebilirsiniz. Göbek deliğinizin içten dışa çıktığını görebilirsiniz, ancak doğumdan sonra eski haline dönecektir. 2. trimester’da hormonlarınız saç ve tırnaklarınızı besliyor; tırnaklarınızın daha güçlü, saçlarınızın daha kalın ve çabuk uzadığını fark edebilirsiniz.