14

Gebeliğin 14.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bebeğiniz bu haftada bir limon boyutunda. Dördüncü aya girişte bebeğin parmak izleri oluşuyor. Bebeğinizin, yarı saydam olarak gözlemlenen ve içerisinde organların görülebildiği derisi, zamanla normal deri görümüne kavuşmaya başlıyor. Gözleri yüzün ortasından yanlara doğru ilerlerken, yüz kaslarını oynatabiliyor. Karaciğeri safra salgılamaya ve bağırsakları mekonyum isimli sıvıyı üretmeye başlıyor. Plasentanın gelişimi fetüs kadar hızlı olmasa da ağırlığı 25-30 gramı bulabilir. İlk üç aylık dönem  (1. trimester) bitmiş, ikinci üç aylık döneme (2. Trimester) girilmiştir. Artık bebeğiniz el, kol hareketlerini ultrasonda görmeye başlayabilirsiniz. 

Sizde neler oluyor...

Artık süt kanallarınız gelişmeye başlar ve göğüs ucu koyu kahverengi alır. Rahim, doğum anına kadar büyümeye devam edeceğinden, kas ağrılarınızda artışların meydana gelmesi normaldir.

Vücudunuzun ağırlık merkezi, sırt kaslarına yükleneceği için sırtınızda hafif ağrılar yaşayabilirsiniz. Bebeğiniz tüm kalsiyum ve diğer ihtiyaçlarını sizden karşıladığı için,  kalsiyum, demir, protein ve vitamin alımlarınıza  dikkat etmeniz gerekir.  Yoksa bu durum halsiz kalmanıza sebep olur.