12

Gebeliğin 12.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bebeğiniz erik büyüklüğünde ve başının yanından büyümeye başlayan gözleri artık birbirine yakınlaşmaya başlıyor. Böbrekleri ve boşaltım sistemi çalışıyor ve yutmakta olduğu amniyotik sıvıyı idrar yoluyla boşaltmaya başlıyor. Kemik iliği beyaz kan hücrelerini üretmeye başladı, böylece dünyaya adımını attığında enfeksiyonlarla savaşması mümkün olacak.

Sizde neler oluyor...

Hamileliğinizin ilk üç ayını tamamlamak üzeresiniz. Kısa bir zaman sonra kilo almaya başlayacaksınız. Rahminizin leğen kemiklerinden karnınıza doğru yükselmesiyle, mesanenize yaptığı baskı azaldığı için, sık idrara çıkmalarınızın azaldığını fark edebilirsiniz. Göğüslerde hassaslık, aşerme ve yorgunluk gibi hamilelik kaynaklı değişikliklerin de sonlandığını görebilirsiniz.

Ancak vücudunuzda, hormonların farklı çalışma sisteminden kaynaklanan başka değişiklikler olacak; saç ve tırnaklarınız eskiye oranla daha hızlı uzarken, sindirim sisteminiz daha yavaş çalıştığı için bu ve sonraki haftalar kabızlık sorunu artacak. Hamileliğinizin ikinci üç ayı, yani ikinci ikinci üç ay, en keyifli hamilelik dönemi olarak bilinir, hamilelikle ilişkili yaşadığınız sorunlar için uzmanların önerilerini yerine getirerek, daha rahat bir hamilelik dönemi geçirebileceğinizi unutmayın.

12-14. haftalarda hekiminiz ikili test için sizi muayene çağıracak. Bu testler, bebeğinizin gelişiminin takibi için çok önemlidir.  Zeka geriliği ve bazı organ anomalileri olan hastalıklar basit bir kan verme ve detaylı bir ultrason muayenesinde bebeğin ense kalınlığı ölçülür. İkili test sonucunda bu kromozomal anomalilerin bebekte kesin olarak var olup olmadığı tespit edilemez. Sadece bebekte bu anomalilerin olma riski normalden yüksek mi değil mi sorusunun cevabı alınır.