10

Gebeliğin 10.Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Bebeğiniz embriyo dönemini bitirdi ve fetal döneme geçti. Bu haftada çilek boyutlarında. Hamilelik dönemi boyunca gelişimine devam edecek yaşamsal organları; karaciğer, böbrek, bağırsaklar, beyin ve akciğerler şimdi şekillenmiş durumdalar. Bebeğiniz; içinde yüzdüğü amniyotik sıvıyı yutarak sindirim ve boşaltım sistemini çalıştırmaya başlıyor bile. El ve ayak parmakları şekillendi ve birbirinden ayrıldı, parmaklarını artık açıp kapayabilir. İleriki haftalarda onu ayağını tutarken ya da parmağını emerken ultrasonda görmeniz de mümkün olacak. Diş tomurcukları belirmeye başladı ama dişlerinin tomurcuklar içinde gelişmeye başlamasına henüz zaman var. Bebekler doğduktan sonra ortalama 6. ayda dişlerini çıkarmaya başlarlar, ancak bu süre her bebek için farklı olabilir.

Sizde neler oluyor...

Hamilelik döneminde vücudunuz bebeğinize yeterli besin kaynağı ve oksijenin sağlanması için daha sıkı çalışıyor, bu nedenle vücudunuzdaki kan miktarı da artacak. Bu haftada bacak, göğüs ve karnınızın üzerindeki toplardamarların daha belirgin olduğunu fark edebilirsiniz. Hamileliğiniz ilerledikçe elinizdeki ve ayaklarınızdaki damarların da belirginleştiğini göreceksiniz. Varis oluşumunu engellemek ya da belirtilerini azaltmak için destekli çoraplar (varis çorapları) giymek, kilo alımına dikkat etmek ve kan akışını desteklemek için egzersiz yapmak işe yarayacaktır.

Rahminiz bu haftada ufak bir greyfurt büyüklüğündedir.  Karnınızın alt tarafında hafif bir yuvarlaklık gözlemleyebilirsiniz. Bu haftalardan itibaren dar kıyafetler yerine geniş ve rahat olanları ile düz ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Bu haftalarda Round ligament ağrısı denilen ağrı hissedebilirsiniz. Round ligament, rahmi çevre dokulara bağlayan bir bağdır ve gebeliğin ilerlemesi (rahmin büyümesi) ile birlikte bu bağın gerilmesine bağlı olarak kasıklarda ve kaburgaların altında ağrı ortaya çıkabilir. Bu ağrı genellikle ani hareketle birlikte ortaya çıkar (ayağa kalkmak, yatakta dönmek vb) ve genellikle ani saplanan tarzda ağrı türündedir.

Zaman zaman baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni hamilelik hormonlarının etkisiyle kan damarlarının genişlemesi ve damarlardaki kan akışının artması, kan basıncının ise düşmesidir. Eğer bu problemleri yaşıyorsanız yeteri kadar sıvı almaya,  yatıyor ya da oturuyorsanız yavaşça kalkmaya özen göstermelisiniz. Eğer kendinizi güçsüz hissediyorsanız mutlaka uzanın. Halsizliğinizi doktorunuza da danışabilirsiniz.

Bu hafta itibariyle yaptırabileceğiniz bir testiniz bulunuyor. NIFTY Testi ile bebekte en sık rastlanma ihtimali olan kromozom hastalıkları Down Sendromu  (Trizomi 21), Edwards Sendromu (Trizomi 18) ya da Patau Sendromu (Trizomi 13) annenin kolundan alınan kanın incelenmesi ile %99.9 doğrulukla tespit ediliyor. Hamileliğin 10-25. Haftaları arasında uygulanan NIFTY testi Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği tarafından öneriliyor.