1

Gebeliğin 1-4. Haftası

Bebeğinizde neler oluyor...

Hamilelik inanılmaz olayların birbirini takip ettiği bir başlangıç noktasıdır. Milyonlarca spermden sadece birisi bu yarışı kazanır. Yumurtlama döneminde folikülden atılan yumurta hücresi fallop tüpü tarafından yakalanır ve hamileliğin gerçekleşmesi (döllenme) için sperm hücresini beklemeye başlar.

3. hafta itibariyle döllenmiş olan yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerçekleşir. 40 hafta sonra dünyaya gelecek bebeğinizi meydana getiren ilk hücre (zigot) meydana gelir.

Döllenme evresinden sonra zigot hızla bölünerek çoğalmaya başlar ve bu hücre topluluğu fallop tüplerinden aşağıya rahme doğru harekete geçer. Döllenerek rahme gelen hücre topluluğuna blastokist adı verilir. Blastokistin dış tarafı rahmin iç duvarlarına tutunur. Bu hafta, gelişen embriyonun rahim içine ulaşmasını ve yerleşmesini kolaylaştıran progesteron hormonunu salgılamaya başlarsınız.

Bu hafta itibari ile embriyo artık rahminizin içerisine yerleşmiş ve rahim içindeki kan damarlarına ulaşarak daha hızlı bir gelişme sürecine adım atmıştır. Henüz gözle görülebilecek büyüklükte olmadığından bu dönemde ultrason ile bebeğinizi (embriyoyu) görmek mümkün olmayacaktır ancak kanda beta-hCG adı verilen ve gebelik hormonu olarak da bilinen bir hormonun seviyesi kontrol edilirse hamileliğiniz saptanabilir.

Hamileliğinizin 1. ve 2. haftasının hamilelik başlangıcı olarak sayılmasının nedeni, spermin yumurta ile buluştuğu tam anın belirlenemez olmasıdır. Gebelik haftanız son adet döneminizin ilk gününe göre hesaplanır. Âdet döngünüz düzenli değilse ilk 3 aydaki ultrason ölçümlerine bakılır. Son âdet tarihi ve tahmini doğum tarihi yeniden belirlenir ve takipler bu tarihe göre yapılır.

Sizde neler oluyor...