Hamilelikte Yaşanabilecek Psikolojik Değişimler | Acıbadem Bebek

Gebelik sırasında da vücutta çok çeşitli hormonal, biyokimyasal ve fiziksel değişiklikler meydana geliyor. Bu nedenden dolayı gebelik sırasında da özellikle ilk ve son dönemlerde gebeler çok hassas ve alıngan olabilir. En ufak duygusal bir durumda ağlayabilir ve arkasından gülebilirler.

Ayrıca doğum heyecanı ve stresi, doğumdan sonra uykusuzluk, yorgunluk, çocuğun sağlıklı olup olmayacağı düşüncesi, etraftaki kalabalık, sütün gelip gelmemesi veya yetemeyeceği düşüncesi ile gebelik sonrası bunalım yani lohusa sendromu belirebilir.

Hamilelik sırasında ve sonrasında olumsuz duygu durumundan ve gebelik bunalımından kaçınmak için öncelikle her gebenin, hamilelik süresince duygusal dalgalanımlar yaşayabileceği ve gebelik sırasında beklenmedik birçok olayla karşılaşılabileceği kendisi ve çevresi tarafından bilinmelidir.

Doktora başvurmaktan çekinmeyin

Hamilelik bir kadının yaşamında hormonlardaki değişime bağlı olarak fiziksel ve ruhsal değişimlerin yaşandığı önemli bir dönemdir. Bu dönemde vücut değişime uyum sağlayamazsa hamilelerde yaşama arzularını kaybetme, bebeği istememe, kendini değersiz görme gibi düşünceler oluşabilir. Bu düşünceler 2-3 haftadan uzun sürerse depresyon ya da diğer ruhsal bozukluk belirtileri ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka psikiyatrik yardım almak gerekir. 

Gebelik aslında bir hastalık değil, kadına özgü olumlu duygular geliştiren doğal, hoş bir süreçtir. Ancak doğuma ilişkin korku, bebeğin sağlığı ile ilgili endişelenme, kısıtlanmışlık duygusu, bebeği istememe gibi olumsuz duygular gözlenebilir. Bunlar hafif ve kısa süreli ise normal olarak değerlendirilebilir.

Öncelikle hamile olduğunuzu kabul edin

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren bu dönemde duygusal dalgalanmalar yaşayabileceğinizi, beklenmedik birçok olayla karşılaşılabileceğinizi kabul edin ve çevrenize de bu durumu anlatın. Bu durumu öncesinde kabul etmeniz bunalım riskinizi düşürüyor.  

Fiziksel değişimlerinizi kafanıza takmayın

Hamilelik döneminde vücutta büyük değişimler meydana geliyor. Alınan kilolar, vücutta oluşan çatlaklar ya da cildinizde olan bazı değişikler doğal bir döngünün sonucu. Bu değişimlerin normal olduğunu ve zaman içerisinde eski halinize döneceğinizi unutmayın.

Hamilelik dönemindeki depresyonu ciddiye alın!

Hamile kadınların gebelik sürecinde yaşadıkların duygusal değişim, depresyonla birlikte seyredebiliyor ve bu durum erken doğuma yol açabilen ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Gebelerin depresyona yatkınlıkları varsa mutlaka doktor kontrolünde takip edilmeleri gerekiyor.

Tahminlere göre günümüzde kadınların yüzde 40’ı yaşamlarının bir döneminde depresif bir süreç yaşıyor. Hamile kadınların ise yüzde 15’inin de depresif olduğu kabul ediliyor.

Hamilelik döneminde stresi yenmenin yolları neler?

Hamilelik sırasında değişen vücut yapısı, bebeğin sağlığı ve doğumla ilgili endişeler, çalışma hayatının güçlükleri anne adayını yorgun, gergin ve stres altında bırakabilir. Sizin duygularınızı paylaşabilecek bir yakınınız ile günlük hayatta karşılaştığınız güçlükleri ve endişeleri paylaşın.

Çalışma hayatınızı hamileliğin getirmiş olduğu durumlara göre ayarlamaya çalışın. Hamileliğiniz hakkında sağlık personelinden, kitap ve internetten daha fazla bilgi almaya çalışın. Gerçekten yapmak istediğiniz aktiviteler için kendinize zaman ayırarak rahat olmaya çalışın (Arkadaşlarınızla vakit geçirme, kitap okuma, egzersiz, sinema gibi aktiviteler).