İlk Doktor Kontrolünde Sizi Neler Bekliyor? | Acıbadem Bebek

Gebe olduğunuzdan şüphelendiğinizde ya da gebelik testleriniz pozitif çıktığında, gebeliğinizin sağlıklı ilerlemesi için zaman kaybetmeden bir hekime başvurmanız gerekir. Eğer yalnızca idrar testi yaptıysanız, hekiminiz gebeliğinizi kesinleştirmek için daha kesin bir yöntem olan kan testi isteyebilir.

İlk gebelik muayenesinde yapılacak vajinal ultrason ve karın ultrasonu ile rahminizin yapısı ve bebeğinizin yerleşimi ile ilgili bilgi edinilir. Ancak ultrasonda 5. haftadan itibaren gebelik kesesi görüntülenebilir.  6. haftadan itibaren embriyonun yeri görünebilir ve fetal kalp ultrasonu ile bebeğin kalp atışları tespit edilir. Bu durum her kadında farklılık gösterebileceğinden endişelenilecek bir durum yoktur. 

Hem vajinal muayene hem de vajinal ultrasonografi gebeliğiniz hakkında hekime çok önemli bilgiler verdiğinden hayati önemdedir. Yanlış inanışın aksine vajinal muayenenin gebeliğin düşükle sonlanmasına neden olacak hiçbir etkisi yoktur.

İlk gebelik muayenesinde hekiminiz rahminizin durumunu inceler, size varsa önceki gebelikleriniz hakkında sorular sorar. Hekiminiz ayrıca sigara kullanımınız, kullandığınız ilaçlar, varsa kronik rahatsızlıklarınız hakkında da sorular soracaktır. Ayrıca kan grubunuzun belirlenmesi ve çeşitli hastalıkların varlığını araştıran kan testleri de ilk gebelik muayenesinde yapılır.