Hamilelik Dönemi Çatlakları | Acıbadem Bebek

Hamilelik döneminde kadınlarda kilo alımına bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde çatlaklar görülebilir. Hamilelik çatlakları özellikle alt karın bölgesinde ayrıca kalçalarda, bacak ve kollar ile göğüslerde oluşur.

Hamileliklerin yarısından fazlasında görülen ciltteki bu çatlaklar önce pembemsi-mor renkte çizgiler şeklinde görülür ve bazen de kaşıntı yapabilir.

Zaman içerisinde ise bu renk beyaza dönebilir. Uzun ince düzensiz çizgiler şeklinde olabildiği gibi genişliği parmak kalınlığında olan çatlaklar da olabilir. Çatlak oluşan derinin altı gevşiyor ve elastikiyeti bozulur. Görüntü olarak kişiyi rahatsız edebilen bu çatlaklar sağlık açısından herhangi bir soruna neden olmaz.

Hamilelik çatlakları neden olur?

Çatlakların oluşmasında hormonal değişiklikler, aile yapısı (anne ve kızkardeşte olması), daha önceki hamilelikte oluşması, aşırı kilo alma, beslenme bozukluğu rol oynar.

Hızlı kilo alımı ile deri aniden genişler. Deri altı bağ dokusunun bu duruma uyum sağlayamaması ve bağ dokusunda kopmalar oluşması sonucu da çatlaklar meydana gelir. Genellikle hamileliğin son aylarında çatlaklar oluşmaya başlar.

Tam olarak önlemek mümkün olmasa da dengeli ve proteinden zengin beslenme, düzenli egzersiz, cilde yapılan düzenli masajlar ve cildi nemlendirici kremler kullanmak çatlak oluşmasını azaltabilir.

Çatlakları nasıl önleyebilirim?

Çatlak oluşmasını engelleyici kesin ve etkili bir yöntem bulunmuyor. Ancak hamilelikte kontrollü kilo alımı çatlak oluşumunu önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca hamileliğin üçüncü ayından itibaren bu dönemde kullanılabilen çatlak oluşmasını engelleyici krem veya jellerin kullanılması da gerekir. Bu krem veya jellerin çatlak oluşma riski olan bölgelere, yani karın, kalçalar, kollar ve bacakların üst kısmıyla, bacakların dizden aşağıya doğru arka kısmına her gün birkaç dakika masaj yaparak sürülmesi önerilir.

Nemlendiricilerin çatlak oluşmasını engelleyici özellikleri bulunmuyor. Ancak su bazlı bir nemlendirici ile her gün masaj yapmak, derinin elastikiyetinin artırdığı için faydalı olabilir. Fazla kilo alımını engelleyeceği için her gün düzenli olarak yapılan hamileliğe uygun sporun da çatlak oluşumunu engellemede önemli bir yeri bulunur.

Çatlak oluştuktan sonra tedavi şansı var mı?

Hamileyken çatlaklara herhangi bir tedavi uygulanamıyor. Hamilelik bittikten sonra ise çatlaklara erken dönemde müdahale etmek tedavideki başarı şansını artırıyor. Son yıllarda bazı lazer yöntemleri çatlak tedavisinde kullanılabiliyor. Fraksiyonel Karbondioksit Lazer tedavisi ile çatlaklarda belirgin düzelme sağlıyor. Lazerin etkinliği doğum sonrası erken dönemde uygulandığında daha fazla olmakla birlikte, sonrasında uygulandığında da çatlaklarda iyileşme görülüyor. Lazer tedavisinin yanı sıra bazı özel kremlerin uzun süre kullanılması da çatlak görünümünü azaltabiliyor.

Doğumdan sonrası çatlakların oluşmaması için nelere dikkat etmek gerekli?

Doğumdan sonra da çatlakların oluşmaması için kilo alımına dikkat etmek gerekiyor. Bunun için spor yapmak, ani kilo alıp vermekten kaçınmak ve kilo dengesini sağlamak gerekiyor. Zaman zaman bazı hamilelerin vücutlarında çatlak oluşmuyor. Ancak hamilelik sonrasında kilo verme ile deri gevşiyor. Bu nedenle de bu bölgelere sıkılaştırıcı krem sürmek gerekiyor. Kremlerin özellikle karna ve gevşeyen diğer bölgelere masaj yaparak her gün sürülmesi gerekiyor.