Vitamin İhtiyacınız İçin Bu Besinleri Tüketin | Acıbadem Bebek

Hamilelik döneminiz boyunca vücudunuzun vitamin gereksinimlerini en doğru şekilde karşılamanız gereklidir. Doktorunuzun vitamin hapı önerse de, vitamin ihtiyacınızı besinlerden de karşılamanız, C vitamini kaynakları olarak bilinen sebze ve meyvelerden tüketmeniz önemlidir. Mevsime uygun, doğal olduğu sürece meyveler ve doğru şekilde pişirilmiş sebzeler faydalıdır.

Karaciğer, böbrek, kırmızı et, yumurta, balık, süt gibi hayvansal ürünlerde ve proteinden zengin kaynaklarda bulunur. A vitamini ihtiyacı yumurta, süt, kavun, havuç, domates, kayısı, mango, lahana ve ıspanaktan karşılanabilir. Hamilelikte mutlaka tüketilmesi gereken A, C, E vitaminleri, Selenyum ve Omega 3 antioksidan olarak normalde de gerekli, gebelikte de durum değişmiyor.

Folik asit, demir, protein ve mineral ihtiyacı nasıl karşılanabilir?

Hamilelikte folik asit ihtiyacınızı karşılamak için tam tahıllar, tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagillerden tüketilmeli. Demir eksikliği için et ve et ürünleri, kuru üzüm, pekmez özellikle harnup pekmezi gibi besinler tercih edilmelidir. Protein ihtiyacını kahvaltılarda peynir, süt ve yumurta ile öğle ve akşam öğünlerinde ise mutlaka et veya etli bir yemek bulundurarak karşılamak mümkün.

Hamilelik döneminde çinko, iyot, bakır, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum alınması gerekenler arasında yer alıyor.

Çinko: et, yumurta, deniz ürünleri, karaciğer, kuruyemiş, kurubaklagiller.

İyot: deniz ürünleri, deniz yosunu, iyotlu tuz.

Bakır: kakao, karaciğer, tam tahıllar, arpa, pancar, mercimek, portakal, somon.

Kalsiyum: süt, peynir, yoğurt, kefir, gibi süt ve ürünleri ile koyu yeşil yapraklı sebzelerde.

Fosfor: somon, süt ürünleri, yumurta, kurutulmuş meyveler, baklagiller, fındık ve susam.

Magnezyum: mezgit, yulaf ezmesi, yoğurt, muz, kayısı, elma, somon, susam ve pirinç.

Potasyum: muz, kurutulmuş meyveler, sarı renkli meyve ve sebzelerle mercimekte bulunuyor.

Önemli olan diğer bir konu ise; vejetaryen hamilelerde protein ve B12 yetersizliği, çinko, folik asit, demir, kalsiyum gibi eksiklikleri görülebilir. Bu yüzden besin tüketimlerine daha dikkat etmeleri gerekir.