Hamilelikte Folik Asit İhtiyacı | Acıbadem Bebek

 

Folik asit vücudumuzun yapıtaşı olan aminoasitlerin birbirine dönüşmesini sağlar, DNA yapısındaki nükleik asitlerin yapımında ve kan hücrelerinin yapımı ve çoğalmasında etkilidir. Bebeğinizin vücudunda ilk gelişen sistemlerden biri sinir sistemidir ve folik asit özellikle sinir sisteminin gelişiminde önemli bir rol oynar.

Folik asit eksikliği nelere sebep olur?

Hamilelik döneminde folik asitten yetersiz beslenen gebelerin bebeklerinde sinir tüp bozukluğu (nöral tüp defekti) hastalığı olan spinabifida görülmektedir. Spinabifida, beyin ve omuriliği oluşturacak olan tüpün embriyonunun gelişimi sırasında düzgün kapanamaması sonucu meydana gelir. Embriyonun nöral tüpünün kapanması hamileliğin çok başında gerçekleşir. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan kadınların mutlaka folik asit almaları gerekmektedir. Hamileliğin ile trimesterinde 600 mcg folik asit alımı önerilir.

Doğurganlık çağındaki bebek isteyen yetişkin kadınlara ise 400 mcg folik asit alımı önerilmektedir. Folik asit yetersizliğinde aynı zamanda megaloblastik anemi görülür. Megaloblastik anemi kemik iliğindeki kan hücrelerinin normalden büyük olması ile karakterize bir kansızlık türüdür. Temelinde folik asit ve B12 vitamini yetersizliği yer alır. Folik asit yetersizliğine C vitamini ve folik asit içeren besinlerden fakir bir diyet ve yanlış pişirme yöntemleri de neden olabilir.

Folik asit sağlamak için neler yapmalı?

Folik asitin en iyi kaynakları balık, yumurta, karaciğer, yeşil sebzeler, yeşil mercimek, tam tahıllı besinler, ceviz içi ve portakaldır. Folik asit suda eriyen bir vitamin olduğu için besinlerin uzun süre pişirilmesi, sebze yemeklerine su eklenmesi ve pişirme sularının dökülmesi folik asit kaybına neden olur. Bu nedenle besinlere uyguladığınız pişirme yöntemlerine dikkat etmelisiniz.

Besinlerde Folik Asit

Besin Folik Asit ( mcg )
1 tabak kuru fasülye 160
100 gram ceviz 55
1 adet haşlanmış yumurta 26
1 tabak ıspanak yemeği 100
1 bardak portakal suyu 30
3 dilim tam buğday ekmeği 35

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak