Baba Olmaya Hazır Mıyım? | Acıbadem Bebek

Her çift bebeğinin öncelikle sağlıklı olmasını arzular. Anne adayları hamilelik dönemi ile birlikte psikolojisinden, beslenmesine kadar dikkat ederken, belki de en önemli konu atlanır. Her ne kadar anne dikkat etse de, baba adayı da bu yeni görevi için bazı alışkanlıklarını değiştirmeyi göze almalı.

Yediğinizle, içtiğinizle, psikolojinizle bebeğinize baba olmaya hazır mısınız?

Anne veya baba olmak, çiftlerin yaşayabileceği en derin hislerden birisi olarak kabul edilir. Fakat anne, baba olmanın da hem çocuklara hem de eşinize karşı olan sorumluluklarınızı arttırdığını göz ardı etmemeniz gerekli. Çiftlerin isteyerek veya sorumluluk almadan dünyaya getirdikleri çocuklar, ileride evliliğe büyük hasarlar verebileceği gibi, çocukların gelişimini de olumsuz etkileyebilir!

Annelik içgüdüleri doğuştan gelen bir yetenek gibi kabul görürken, babalık sonradan kazanılan yetilerle öğrenilir. 9 aylık süreç boyunca hamileliğin evrelerinden en çok anneler etkilenir ve babalara göre tüm sürecin ayrıntılarını daha iyi bilir. Babalar daha çok gözlemci kimliği ile bu sürece eşlik edebiliyorlar. Anneler için hamilelik durumu çok doğal olabilirken, yeni rolleri babalık olan erkeklerin bu sürece alışmaları daha fazla zaman alabilir.

Baba adayları nasıl hazırlanmalı?

Baba adayları 9 aylık hamilelik süresi boyunca doktor kontrollerine daha sık giderek, 9 aylık süre boyunca yaşanan evreleri daha yakından takip edebilir. Genellikle baba adaylarının, annelere göre daha telaşlı oldukları gözlemlenir. Annelere göre, hamilelik süreci hakkında daha az bilgiye sahip olan babalar, en ufak bir sorun veya değişiklik durumunda annelere oranla daha fazla paniğe kapılabiliyorlar.

Baba adayları, eşleriyle birlikte doğum kontrollerine giderek hamilelik süresi boyunca anne ve bebekteki değişimler hakkında daha fazla bilgi sahibi ve yakından takip etme imkanı bulabilirler. İş yoğunluğu veya başka sebeplerle doktor kontrollerini kaçırıyor olsanız bile, en azından anne içinde önemli anlardan sayılan ultrason randevularına katılmaya çalışın. Bebeğinizin ilk kalp atışlarını duymanız, sizi hamilelik süresine ve bebeğe adapte olmanızı hızlandıracaktır.

Bebek yapmaya karar vermeden önce

Çiftler öncelikle bebek sahibi olmak için, maddi ve manevi açıdan en uygun anı seçmeli. Anne ve baba adayları her ne kadar manevi açıdan hazır olduklarını hissetseler de, maddi açıdan da bir hazırlık yapmaları gerekir. Çiftlerin doğum masrafları ve sonrası için yaptıkları birikim, stresten uzak bu evreyi daha rahat atlatmalarını sağlar.