İkinci Gebeliğinizde Sizi Neler Bekliyor? | Acıbadem Bebek

Çoğu kadın ikinci hamileliğinin, ilkine göre farklı olduğunu düşünür. İlk hamileliğinizde bedeniniz de ne gibi değişiklikler yaşayacağınızı tahmin edemezken, ikinci hamilelikte hem bedeniniz hem de siz olası değişikliklere karşı hazırlıklı olur. Örneğin; ilk hamileliğiniz de yorgunluğunuz veya daha önceki yaşadığınız tüm semptomlar değişebilir.

Artık hayatınız da ve vücudunuz da ilk hamileliğinize göre daha farklı. Eğer ikinci bir bebek bekliyorsanız işte farklar;

Bebeğinizin hareketlendiğini daha erken farketmek :

Farklılığı hissedeceğiniz ilk konu ikinci hamileliğinizde bebeğin hareketlerini daha erken hissetmeniz olacaktır. İlk defa hamile kalan kadınlar genellikle 5. ayda , daha önce doğum yapmış annelerse 4. ayda hissederler. Bunun sebebi büyük ihtimalle bebeğin hareketlerinin ve kıpırdamalarının daha önce neye benzediğini bilmeniz olabilir ve bebeğin hareket ettiğini daha çabuk farkedersiniz.

Bebeği daha aşağıda taşımak:

Karın kaslarınız ilk hamileliğinizde çok fazla gerildiği için güçsüzleşmiştir. Sonuç olarak bebeği daha önce taşıdığınız gibi taşıyamazsınız. Bu yüzden bebek karnınızın daha alt tarafında durmaya başlar. Bebeğin yukarıdan ziyade aşağıda durması daha kolay nefes almanızı sağlar. Fakat daha sık tuvalete gitme ihtiyacı da oluşturur ve pelvik bölgesine daha fazla baskı yaparak sizi rahatrsız edebilir. Bazı egzersizler pelvik bölgesinin kaslarını güçlendirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca bebeğin aşağıda olması sırtınızın daha aşağı bölgelerinde ve belinizde ekstra ağrılar oluşturabilir. Bunun için doktorunuz size egzersizler ve rahatlama önerileri sunacaktır. Ayrıca günlük izlemeniz gereken bazı adımlar vardır:

  • Ağır kaldırmaktan ve belinize yüklenmekten kaçınmalısınız.
  • Ayakta kaldığınız zaman dizlerinizi biraz kırarak durmanız belinizdeki yükü hafifletecektir.
  • Dinlendiğiniz zaman yan olarak uzanıp bacaklarınızın arasına yastık koyabilirsiniz.
  • Eğer bir süre oturmanız gerekiyorsa ayağınızı bir tabureye veya bir sandalyeye koyarak oturursanız omuriliğinizde oluşacak baskıyı azaltırsınız.

Anne Hayatı

İkinci hamileliğinizi ilkinden daha zor kılan en önemli şey ilgilenmek zorunda olduğunuz bir diğer çocuğunuzun olmasıdır. İşte hayatınızı kolaylaştırmak için birkaç tavsiye :

1. Yaratıcı Taşıma Yöntemleri Öğrenin

İlk çocuğunuzun yardıma ihtiyacı olursa örneğin banyo veya yatağına girmek gibi bir dizinizi yere dayayıp diğeriyle merdiven oluştaracak şekilde çocuğunuzun çıkmasına yardımcı olacak bir pozisyonda durabilirsiniz ve bunu çocuğunuza öğretirseniz zorlayıcı hareketler veya onu taşımak zorunda kalmazsınız. Eğer çocuğunuz kucağınızda durmak istiyorsa önce siz oturun sonra ona yardım edip kucağınıza çıkmasına yardım edin.

İlk çocuğunuz kendi başına bunları yapamayacak kadar küçükse taşımak için dizlerinizin üstünde durmalı sonra da bacaklarınızdan güç alarak bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Hiçbir zaman belinize yük bindirmemelisiniz. Ayrıca annelik karın giysisi destek giysisi denilen giysiler bulunmaktadır. Bunları da kullanabilirsiniz.

2. Sağlıklı Beslenme

Gün içinde enerjinizi korumanız açısından en kolay yol sağlıklı beslenmektir. Her zaman yaptığınız üç öğün beslenme tarzınızı altıya bölebilirsiniz ya da yemekler arasında bir şeyler atıştırabilirsiniz. Az yağlı peynir ve yoğurt , havuç , kereviz sapı ve taze meyveleri tercih etmelisiniz. Günde dört kez süt ve diğer kalsiyum açısından zengin besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz ve hamilelik öncesi vitaminlerinizi almalısınız.

3. Enerjik Olun

Sağlıklı beslenmenin yanısıra enerjinizi yukarıda tutmak için fizksel aktivite ve dinlenmenize dikkat etmelisiniz. Fiziksel hareketlilik kan akışınızın hızlanmasına sebep olur ve kan akışınızın hızlanması da daha çok oksijen tüketimine neden olur. Bu sayede vücudunuzda ve beynininzde uykulu hücreleriniz uyanırlar. Hergün 30 dakika yürüyüş oldukça iyi gelecektir. Eğer tek seferde 30 dakika yürüyemiyorsanız günde 3 kere 10’ar dakikalık yürüyüşler de yapabilirsiniz. Ayrıca geceleri kesinlikle 8 saatlik uykunuzu almalısınız. Ve son olarak da ilk çocuğunuzun uyuduğu zamanlarda gün içinde kestirebilirsiniz.

4. Doğum Süreci ve Doğum

İkinci kez yapılan doğumlarda genellikle doğum süreci daha kısa sürer. Vücudunuz bütün bu değişimleri daha önce yaşadığı için rahim ağzının genişlemesi ve incelmesi gibi durumlar daha kolay gerçekleşir. Doğumda da daha az ağrı ve acı çekersiniz. Bebeğin çıkması için gerekli süre de daha kısa olur. Çünkü bu durumu önceden yaşadığınız için vücudunuz bu süreci daha kolay tamamlar.