Hamilelik Testleri | Acıbadem Bebek

Gebelik testi yaptırmak için beklenen adet tarihinin 1 gün geçmesini beklemek gerekir. Kandan yapılan gebelik testleri 4. haftadan itibaren, idrardan yapılan gebelik testi 5. haftadan itibaren pozitif sonuç verir. Ancak gebelik tayini için evde yapacağınız idrar testleri, gebeliği kan testi kadar erken tespit edemediği için negatif sonuç verebilir. Bu durumda idrar testini 1 hafta arayla tekrarlayabilirsiniz. İdrar testleri bazı durumlarda yalancı pozitiflik de gösterebilir. Eğer adet döneminiz geçtiyse, idrar testine göre kesin sonuç veren kan testi yaptırmanız gerekir. Dilerseniz hekim kontrolünde kan testi yaptırabilirsiniz.

Bebeğin anne rahmine yerleşmesi yani döllenmenin yaklaşık 7. gününden itibaren vücudunuz B-HCG hormonu salgılamaya başlar. Gebelik tayini için yapılacak kan testinde, kanda B-HCG pozitif çıkması durumunda gebeliğiniz kesinleşir. Ayrıca kanınızdaki B-HCG seviyesi gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuza ilişkin de bilgi verir.

B-HCG düzeyi 6.-10 haftalarda yükselişe geçer ve sonra düşer. Ayrıca bu test nadiren negatif sonuç da gösterebilir. Bu nedenle gebeliğinizin kesin tayini ve gebelik haftanızın hesaplanması için ilk muayenenizde hekimiminiz tarafından vajinal ultrason yapılır.

Ancak ultrasonda 5. haftadan itibaren gebelik kesesi, 6. haftadan itibaren embriyonun yeri görünebilir. Bu durum her kadında farklılık gösterebileceğinden endişelenilecek bir durum yoktur. Kan testi ile gebeliğin tayinini takriben yapılan vajinal muayene sonrası vajinal ultrasonografide gebelik kesesi, embriyo, yolk kesesi ve fetah kalp atışları görülene kadar gebe takip edilir.