Tüp Bebek Yöntemi Nedir? | Acıbadem Bebek

Tüp bebek (IVF) yöntemi, çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan ve uzun süredir kullanılan bir yöntemdir. Nedeni açıklanamayan kısırlık, enfeksiyon, tüplerde tıkanma, erkeğin sperm kalite düşüklüğü, kilo veya ileri yaştan kaynaklanabilen durumlarda tüp bebek yöntemi ile çiftler bebek sahibi olabiliyor.

Günümüzde en bilinen kısırlık tedavilerinin başında “Tüp bebek” geliyor. Tüp bebek yöntemi; anne adayından alınan yumurtalar ve baba adayından alınan spermlerin laboratuvar ortamında, döllenme yoluyla oluşturulan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi ile meydana gelen bir tedavi yöntemidir.

Hangi durumlarda tüp bebek tedavisi yapılır?

Herhangi bir korunma yöntemini kullanmadan 2 veya daha fazla sene boyunca hamile kalınamıyorsa, mutlaka en kısa süre içerisinde bir uzman hekime başvurulması gereklidir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber, tüp bebek tedavisinde de farklı yöntemler denenmeye başlandı. Yeni geliştirilen tedavilerle birlikte, mikroskop altında kadından alınan yumurta içerisine, erkekten alınan tek bir sperm hücresinin enjtekte edilmesiyle birlikte embriyo oluştuğu ortaya çıkarıldı. Eskiden, menisinde sperm izine rastlanmayan ya da düşük kalitede sperm üreten erkeklerin çocuk sahibi olması imkânsızdı. Fakat günümüzde mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde testislerden yapılan bir operasyonla beraber artık sağlıklı spermler toplanabiliyor. Böylece ayrıştırılabilen kaliteli spermler döllenme de daha etkili oluyor.

Tüp bebek yöntemi ile birlikte birçok çift çocuk sahibi olabiliyor. Kısırlıkla karşı karşıya kalan çiftlerin, bebek sahibi olmasında en etkili yöntem olarak kabul ediliyor. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce mutlaka hekiminiz tarafından gebeliği önleyen faktörlerin dikkatle incelenmesi gereklidir.

Hekim tarafından kadın ve erkek ayrı ayrı değerlendirildikten sonra, sorunun kaynağına yönelik yapılan tedavilerle tüp bebek tedavisine gerek kalmadan çiftler bebek sahibi olabiliyor. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaş sorununu göz önünde bulundurması önemlidir. Kadınlar 35 ve üstü yaşlardan sonra yumurtalık rezervlerini daha hızlı kaybetmeye başlar ve bu da gebelik açısından riskli olabilir.

Çoğul gebelik riski var mı?

Tüp bebek tedavisinde, çiftlerin en çok karşılaştığı sorunlardan birisi “Çoğul gebelik” olarak bilinmekteydi. Çiftler çoğu zaman tek bebek sahibi olacaklarını düşünürken, iki veya daha fazla bebek sahibi olabiliyorlardı. Geçmişte çok fazla müdahale edilemeyen bu süreç, uzun çalışmalar sonrasında embriyo sayısını 3 ve altına düşürülerek kontrol altına alındı. Günümüzde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen tüp bebek tedavileri, çiftlerin anne baba olma şansını yükseltiyor.