Çocuk isteyen her kadın, rahat bir gebelik geçirmeyi istiyor. Kan seviyelerindeki ve hormonal değişiklikler, anne adaylarının hamilelikte kendini rahatsız hissetmesine neden olabiliyor. Bunun için nefes çalışmaları gibi yöntemlere başvuran anne adayları, olumlu sonuçlar alabiliyor. Hamilelikte yapılan nefes çalışmalarının doğum sırasında ve sonrasında da yapılması kadınları, rahatlatabiliyor. 

Kendinizi nefes çalışmalarına alıştırın

Hamilelik boyunca stresi azaltmak ve bebekle kurduğunuz bağı artırmak gibi faydalı sonuçları olan nefes çalışmalarını doğum sırasında ve doğum sonrası dönemde kullanmanız mümkün. Doğum yaklaşırken hissedilen ruhsal, zihinsel ve fiziksel dalgalanmalar artan şekilde devam edebiliyor. Zihni nefese ve odaklamaya yatkın biri, doğal doğum sürecinde ve bu dalgalanmalar ile daha kolay başa çıkabiliyor. Nefesini derinleştirmeyi alışkanlık haline getiren bir hamile, doğum sırasında bu uygulamalar ile doğal bir ağrı kesici almış gibi yorgunluk ile daha iyi mücadele edebiliyor. Hamilelik sürecinde nefes çalışması yaparak diyafram kasını kuvvetlendirirseniz ve nefes kapasitesini artırırsanız dalgalanmalarla mücadelede derin nefes almanız daha da kolay oluyor.

Doğumda nasıl nefes almalı?

Aktif doğum esnasında en çok kullanılan nefes tekniklerinden birisi ‘Altın İplik’tir (Golden Thread). Bu teknikte burundan nefes alıp, dudaklarından arasında bir iğne kadar kalan boşluktan nefes yavaş ve uzatılarak veriliyor. Dalgalanmalar arasında kalan dönemde yorgun düşmemek için normal nefes ritmine dönmeniz daha yararlı olabiliyor. Dalgalanmaların en yoğun olduğu doğumun birinci evresinin sonlarına doğru derin nefes almak zorlaşıyor ve ıkınma refleksiyle başa çıkabilmek için daha kısa ve kesik nefesler uygun oluyor.

Rahim ağzı tam açıldığında ve ıkınma zamanı geldiğinde (doğumun 2’nci evresi) ise ebe veya doğuma destek olan doktor yönlendirmede bulunuyor. Çene, önde olacak şekilde göğüs kemiğine yaslanarak, aralarda 2 veya 3 nefes dinlenme ile devam eden süreç başlıyor.

Yorgunluğa karşı gevşeme

Doğum sonrası dönemde de derin nefesler ve ‘Altın İplik’ nefes çalışmaları uygulanıyor. Aileye yeni bir bireyin katılmasının verdiği coşku, mutluluğun yanı sıra hormonların ani değişimi, ağrılar ve emzirme nedeniyle yaşanan zorlukların atlatılmasında bu nefes çalışmaları, ağrı kesici vazifesi görebiliyor. Derin gevşeme çalışmaları da uykusuzluk nedeniyle yorgun düşen bedenin tazelenmesine büyük katkı sağlıyor.

Acıbadem Zekeriyaköy Tıp Merkezi Radyoloji Uzmanı ve Hamile Yoga Eğitmeni Nilay Soydan Şahinoğlu