Gebelik sürecinin son ayı doğum için hazırlık dönemidir. Bu dönemde anne adayı hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini doğum, lohusalık ve bebek bakımına ve hazırlanmalıdır.

Son dönemde bebek için yapılan alışverişler tamamlanabilir. Egzersizler, pilates ya da yoga, ortalama yarım saatlik yürüyüşler, solunum egzersizleri daha rahat bir doğum yapmanız için yararlı olacaktır. Ayrıca son dönemde hekiminizin de önerisiyle bebeğinizin doğum şekline karar verilecek. Bu yüzden kötü doğum hikayeleri dinlemekten kaçınmanızda fayda var.

Doğum, hesaplanan tarihe göre genellikle 2 hafta erken veya  1-2 hafta geç olabilir. Bu normal bir süreçtir.

Doğum belirtileri nelerdir?

Doğum başladığı halk arasında nişan diye bilinen 1-2 damla kan gelmesi, suyun gelmesi ya da sancılarla anlaşılır. Su, ya çok az ve sürekli gelip iç çamaşırını ıslatır ya da bol miktarda gelir. Su gelmesi hemen doktora başvuru gerektiren acil bir durumdur. Sancılar daha rahat olabilir çünkü önce karın ve kasıkta  başlayan ve kısa süren sancılar zamanla karına ve bele yerleşip daha şiddetli ve uzun gelmeye başlar. Etkili doğum sancıları 3 dk.’da bir gelip   1 dk. kalır . Ancak kişi kendini huzursuz hissettiği zaman doktorunu aramalı ve onun bilgilendirmesi doğrultusunda hastaneye gitmelidir.

Anne adayı doğum süresinde ne kadar bilgili, sakin ve kararlı olursa sonuca o kadar kısa ve kolay verilir. Anne adayları unutmayınız ki doğumda size çok görev düşüyor, çünkü doğumu doktor değil siz yapıyorsunuz. Yardımcı yaklaşım ve çabalarınızla işler kolaylaşıyor. Kolay ve rahat bir doğumla 9 ay beklediğimiz ailenizin yeni üyesine kavuşuyorsunuz.

Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Dilek Küpelioğlu