Öncelikle doğum normal olarak son gördüğü adetin başlangıç gününden 280 gün sonra ortaya çıkan bir eylemdir. O nedenle bu eylem her türlü önceden hazırlığı planlaması yapılmış bir durumdur.

Doğumun başlangıcının nasıl olacağı da önceden hekiminiz tarafından mutlaka size anlatılmış olmalı ve hangi durumlarda kendisine ulaşmanız gerektiği mutlaka belirtilmiş olmalıdır.

  1. Aniden oluşan ve çoğunlukla hastaların idrar kaçırdım diye düşünebileceği tarzda bir su boşalması. Bu, ağrısız olarak aniden oluşabilir. Bunu hekiminizle paylaşmalı ve yönergeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.
     
  2. Ağrı başlaması. Bu ağrının niteliği yavaş yavaş başlayıp karında toplanma ve sertleşme tarzında devam eden ritmik yani her yarım saatte bir olan 1 -5 dakika arası süren zaman içinde etkinliği artan bir periyodik ağrıdır.
     
  3. Kanama veya kanlı, yoğun kıvamlı mukuslu bir parçanın düşmesi. Bu kanama rahim ağzının açılma bulgusu olup aktif doğum eyleminin başladığının bulgusudur.

Bu bulgular doğum için öncelikli olarak başlangıç işaretidir ve hekiminizi arayarak yavaş yavaş hastaneye gidiş yolunu tutmanızın ilk bulguları olacaktır. Ancak dediğimiz gibi bu bulgular asla siz hastaneye gitmeden bebeğinizde veya sizde bir risk oluşturmayacak bulgulardır.

Doktorunuzu aramanız ya da hastaneye gitmeniz gereken acil durumlar nelerdir?

1-Aniden çok miktarda olan vajinal kanama. Bu durum genellikle ‘plasenta previa’ denilen, halk arasında eşin önde, bebeğin ön tarafında yani doğum kanalının ağzında yerleştiği durumlarda ortaya çıkan ve ağrı olmaksızın ortaya çıkan bir durumdur. Ancak zaten takipli gebelerde bu durum önceden belirlenmiş olduğu için hekimleriniz tarafından gerekli uyarılar size de yapılmış olacaktır.

2-Ani başlayıp şiddeti hızla artan ve kasılma hissi bitmeyen ağrı. Bu ağrı ile hafif veya vajinal kanama başlayabilir. Bu plasentanın erken yani bebek doğmadan ayrılma bulgusu olarak karşımıza çıkan, genellikle yüksek tansiyonlu gebelerde görülen bir durumdur.

3-Gebeliğin 20. haftasından itibaren ortaya çıkabilecek konvulsion yani sara nöbeti. Aniden kasılmalarla kendini gösteren bir bilinç kaybı soluk alamama bulgusunu gördüğümüz tablo.

4-Erken doğum eylemi. Bu durum gebeliğin 37. haftasından önce gelişen yukarda anlatılan bulgulardan herhangi biri ile ortaya çıkan bir durumdur.

Yukarda son belirtilen 4 madde öncelikle hekiminizi ve talimatları doğrultusunda hareket etmenizi isteyeceği acil durumlardır. Bu durumda hekiminize ulaşamamanız halinde doğum yapacağınız hastane acil servisinden yardım isteyebilir ve gerekirse ambulans yardımı ile hastaneye transferiniz sağlanabilir.

Hekiminizi aradığınızda önemli bilgileri aktarın

Bu durumların tümünde ister normal kabul ettiğimiz standart doğum eylemi ister acil durumlarda hekiminize kendinizi tam anlamı ile tanıtmanız ve kaç haftalık gebe olduğunuzu ve kaçıncı gebeliğiniz olduğunu beyan etmeniz özellikli bir durum için kendisi tarafından uyarılıp uyarılmadığınızı belirtmeniz, hekiminizin sizi doğru olarak yönlendirmesine yardımcı olacaktır.

Yalnız isminizi söylemenizin hekimin çok miktarda sizin gibi hastası olması ve sürekli sizin rutin kaydınızı tuttuğu bilgisayarın başında oturmadığını bilmeniz de gereklidir.

Hekiminizin size acele etmemenizi söylemesi veya şu saatte hastaneye gelin demesi onun boş vermişliğinden değil standart bir doğum eyleminin nasıl seyredeceğini bilmesindendir. Ancak emin olun ki anne adayı veya bebek açısından herhangi bir risk oluştuğunu hissettiğinde veya tespit ettiğinde sizden çok daha heyecanlı ve hızlı soruna çözüm bulma çabasına girecektir.

Doğru ve stressiz iletişim kurun

Hekiminize ve doğum yapacağınız hastaneye güvenin ve doğru, heyecansız, stressiz iletişim kurun ki karşınızdakilerde sizi doğru yönlendirebilsin.

Doğumun vajinal olarak çok hızlı bir eylem olarak olamayacağını ve bunun bir doğal eylem olduğunu yavaş yavaş bebek ve anne vücudunun birbirine gösterdiği  uyum doğrultusunda hekim tarafından desteklenerek gerçekleştirilebileceğini unutmayın.

Stres, her aşamayı sıkıntıya sokacaktır. Doğum ağrıları normal olarak doğumun bir parçasıdır ve bu konuda hekiminiz size gerekli zamanda gerekli şekilde müdahale edecektir ama doğal olan süreçle ağrı kaçınılmazdır. Anne adayı ve çevresindekilerini ağrı nedeni ile rahatsız olabileceği bilinen bir gerçektir. Ancak hekim ağrısız doğum diye söylenen epidural anestezi için hazırlıkları da yapabilir ve anestezi hekiminden yardım isteyebilir. Ama biliniz ki yüzde 1 ihtimal bu teknik de ağrıyı kesmede yeterli olamayabilir. Lütfen sakin olun ve ağrının vajinal doğumun bir parçası olduğunu ve çok güzel bir canlıyı dünyaya getirmek için buna katlanmak durumunda olduğunuzu unutmayın.

Çocuklarımızın, anne ve babasının sevgi ve sorumluluk duygusu içinde anne karnından başlayıp yaşamları boyunca mutluluk kaynağımız olacağını bilerek bu acılara katlanılması gerektiğini unutmayın.

Acıbadem Bodrum Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Mehmet Tufan Babayiğit