Normal doğum (spontan vajinal yolla doğum), gebeliği normal seyreden, birçok anne adayı veya annenin özellikle tercih ettiği doğal bir süreçtir. Bebeğin gelişiminin normal sınırlarda seyir gösterdiği ve annenin vücut yapısının uygun olduğu durumlardaönemli bir sorunla karşılaşmaksızın doğumun gerçekleşmesi mümkün olabilir.  

Normal Doğumun Özellikleri Nelerdir?

Doğum sonrası daha az solunum (akciğer) problemi ile karşılaşmak: Normal (Vajinal) doğumda bebeğinizin doğum kanalından geçerken göğüs kafesi basınca maruz kalır. Bu basınç bebeğinizin akciğerlerinde doğum öncesinde buluna sıvı ve sümüksü tıkaçların daha kolay atılmasını ve bebeğin akciğerlerinin bir an önce çalışmaya başlamasını sağlar.

Koruyucu bakteri alımı: Bebeğiniz doğum kanalından geçerken vajen florasında bulunan bakteriler ile karşı karşıya kalır, burun ve barsak florası bu bakteriler ile şekillenir. Bu sahalardan oluşmaya başlayan yeni floranın şekillenmesinde anne sütünün de bir o kadar olumlu etkisi vardır. Gelişen yeni bakteri topluluğu ergenlik dönemine kadar dengeli bir bağışıklık sisteminin oluşmasında rol alır.

Daha hızlı iyileşme ve hastanede kalış süresinin kısalması: İyileşme süreci  kişiden kişiye farklılıklar içerse de normal (vajinal yolla) doğumda sezaryenden çok daha hızlıdır. Anne saatler içinde ayağa kalkarak günlük yaşamına dönebilir, tuvalete gidebilir. Doğumdan sonra saatler içinde lohusanın ayaktan duş almasında sakınca yoktur. Hastanede kalış süresinin kısalması ise anne ve bebeğinin bir an önce rahat ve konforlu yaşadıkları ortamlarına dönmelerini sağlayacaktır. Doğum sancıları aynı zamanda emzirmeyi sağlayan süreci de bir an önce harekete geçirecek annenin daha kolay emzirmeye başlamasını sağlyacaktır.

Doğum ağrılarına yola açan rahim kasılmaları oksitosin hormonunca uyarılır. Aynı hormon bebeğin annenin memesini kavraması sonrasında da salınan ve memede oluşan sütün kanallara ve meme başına ulaşmasını da sağlayan maddedir. Doğum sonrasında bebeğinin ağlamasını duyan ve dakikalar içinde bebeğinin tenini hissederek ten teması gerçekleşen anne ve bebek arasında duygusal bağ daha kısa sürede ve daha kolay kurulmaktadır.

Vajinal yolla doğum sonrası karın içinde gelecekteki doğumları etkileyen hiçbir yara izi olmayacak, operasyona bağlı olası barsak sorunları ile daha az karşılaşılacaktır.

Herşeyin olağan seyrettiği bir doğum süreci sırasında doğumu sağlayan kuvvet, bebeğin sağlığı veya annenin doğum kanalı ile doğum kanalına giren bebeğe ait kısım arasındaki uyumsuzluklar gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Eylem duraklayabilir, yavaşlayabilir, süre uzayabilir. Doğum eylemi sırasında bebek sıkıntıya girebilir, kalp atımları yavaşlayabilir. Bunların tamamının önceden kestirilmesi ve öngörülmesi mümkün olmayabilir. Dolayısıyla normal doğum için yola çıkıldığında bile karşı karşıya kalınabilecek sorunlar nedeni ile sezaryen olasılığı vardır ve normal doğum planlanan her hastada bu yüzden acil sezaryen operasyonu için koşullar hazır olmalıdır.

Sezaryenle doğum yapan bir kadın daha sonra normal doğum yapılabilir mi?

Doğumun şeklinin vajinal yolla mı yoksa sezaryenle mi olacağı doğum öncesi dönemde yapılacak muayeneler ile büyük ölçüde saptanabilir. Normal doğumun gerçekleşmesi mümkün olmayan tüm gebelere, sezaryenle doğum yaptırılır. Daha önceki hamileliklerinde sezaryenle doğum yapmış hamileler, normal (vajinal) yol ile de doğum yapabilirler. Ancak daha önceki doğumunuzda sezaryenle doğum yapmanızı gerektiren neden devam ediyorsa (kalça kemiklerinin dar olması gibi) ve belirlenen tıbbi koşullar sağlanamıyorsa sezaryenle doğum yapmanız gerekecektir.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum-Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Umut Dilek