Doğumdan sonra eski formunu geri dönmek için annelerin, fiziksel ve ruhsal olarak zamana ihtiyaçları vardır. İster normal, ister sezaryen olsun yeni doğum yapan annelerde sağlık sorunları başta olmak üzere ilk 6 haftalık boyunca cinsel ilişkiye girmemesi gerekir.

Lohusa dönemi denilen bu dönem, aslında kadınların vücutlarını toplaması ve dinlenmesi olarak nitelendirilebilir. Doğum sonrası oluşan kanamalar, dikişler ve yaraların iyileşme dönemidir. Lohusa döneminde rahim yavaş yavaş kendini yenileyerek eski haline gelir. Bu sebeple doğum sonrasında 40 gün süren lohusalık döneminde cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir.

Kadınların en sık sorduğu soruların başında, “Canım acıyacak mı?, Vajinamda genişleme olur mu? Yeniden zevk alabilir miyim?” gibi sorularla çoğu zaman gereksiz yere endişeye kapılıyorlar.

Dikişlerin de yavaş yavaş kaynamasıyla 40. günün sonunda vajina neredeyse eski haline dönmüş haldedir. Doktorunuzun da izniyle bu süreden sonra cinsel yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Fakat bazı kadınlar psikolojik olarak cinselliğe, erkekler kadar hazır olmayabilirler. Gerek doğum öncesi, gerek doğum sonrasında vücutlarında yaşanan değişimler anneleri olumsuz yönde etkileyebilir. Yine bebeğine tüm zamanını ayıran anneler, bazen cinselliğe karşı tüm isteklerini kaybedebilir.

Doğum sonrası cinsel ilişki için neler yapılabilir;

  1. Hamileliğiniz boyunca vücudunuzda meydana gelen değişiklikler hastalık döneminde yavaş yavaş geriye döner. Vücudunuzdaki değişikliklerin daha çabuk düzelmesi için spor yapın. Emzirme nedeniyle aşırı kalori almanıza gerek yok. Bu nedenle fazla kalorili gıdalar tüketmeniz gerekmez. Ancak katı diyetler yapmaktan kaçınmalısınız.
  2. Vajina ve perine bölgesindeki kasları Kegel egzersizleri ile çalıştırmanız, doğum sonrası vajinada meydana gelen değişikliklerin daha kısa sürede eski hale gelmesini sağlar. Bu kasların iyi çalışması cinsel gücünüzü artırır.
  3. Doğum sonrası dönemde geçici olarak yaşayacağınız depresyon nedeniyle de cinsel yaşamınız olumsuz etkilenebilir. Geçici olan doğum sonu depresyonu için yakınlarınızla konuşmanız ve ortam değişiklikleri yarar sağlar.
  4. Eşinizle mutlaka bu konulardan konuşun. Ancak eşinizle konuşmakta zorlanıyorsanız en yakın arkadaşınız ile sorunlarınızı paylaşın.
  5. Emzirme nedeniyle hormonal dengenizde meydana gelen değişiklikler cinsel yaşamınızı etkiler.
  6. Vajinal kuruluk nedeniyle ilişkide ağrı hissediyorsanız, cinsel ilişkiyi kolaylaştırıcı jellerden kullanabilirsiniz.