Bilişsel gelişim

Gündelik olayları,dinlediği kısa hikayeyi aktarabilir. Geometrik şekillerden üçgen, kare ve daireyi çizebilir. Renklerin çoğunu, sorulduğunda söyleyebilecek kadar iyi tanır. Belirli sayıda eşya istendiğinde sayarak verebilir, sayı saymayı becerebilir.  Artık sebep-sonuç ilişkisi kurmaya başlar, bazı olaylardan sonra olacakları öngörebilir.  Kişileri, sesleri, şekilleri, resimleri anımsayabilir. Yanlış ve doğru kavramlarını ayırt edebilir, eğer bir şeyi yanlış yaptığını anlarsa utanır.

Duygusal-sosyal gelişim

Özgür ve bağımsız hissetmek, her şeyi kendi başına yapmak ister. Artık kendi akranlarıyla daha güzel oyun oynamaya başlar. Grupla oynanan oyunlara dahil olur, kurallara riayet eder.  Herhangi bir komut verildiğinde yerine getirir.  Gereken durumlarda kendi hakkını savunur. Korkularını ve duygularını dile getirip rahatça ifade edebilir. Artık kadın erkek ayrımının farkındadır, kendi cinsiyetini benimser.

Motor-duyusal gelişim

Ayakkabılarını ve bazı giysilerini kendi başına giyebilir. Bu dönemde tuvalet eğitimi çoğunlukla tamamlanmıştır, artık tuvalet ihtiyacını kendisi karşılayabilir.  Çatal bıçak kullanarak kendi yemeğini yiyebilir. Dişlerini fırçalamayı becerebilir,  yardım almadan merdiven inip çıkabilir. Üç tekerlikli bisiklete yardımsız binebilir.