Bilişsel ve Dilsel Gelişim

Düzgün konuşur, uzun cümleler kurar, artık söylediklerini aile dışındakiler de neredeyse tümüyle anlayabilir. Merak ettiği şeylerle ilgili bir sürü soru sorar. Kare, daire gibi geometrik şekiller ve düz çizgi çizebilir. Ağır-hafif, büyük-küçük gibi kavramlar kafasında netleşmeye başlar.

Duygusal-Sosyal Gelişim

Hayal gücü artmıştır, düşle gerçeği ayırt etmekte zorlanır. Hayal gücünün etkisiyle, bazı şeyleri olmuş gibi anlatabilir. Herkesin kendisiyle ilgilenmesini, kendisini dinlemesini ister. Sürekli kendi istediği gibi davranmaya ve istediklerini yaptırmaya çalışır, inatçıdır. Erkek ve kızın farklarını anlamaya çalışır, cinsiyet kavramı hakkında sorular sormaya başlar. Karanlıktan, bazı hayvanlardan korkmaya başlayabilir. Oyun oynarken kendi yaşıtı ve cinsiyetinden olanları tercih edebilir. Artık bazı kuralları anlamaya başlar, oyun içinde bunlara uymaya çalışır. Ani duygu değişiklikleri yaşayabilir ve duygularını control etmekte zorlanabilir. Birden mutludan mutsuza dönüşüp öfke patlamaları yaşayabilir.  Paylaşma kavramı yerleşmeye başlar, sıraya girmeyi ve sırasını beklemeyi anlar.

Motor-Duyusal Gelişim

Kendisine atılan topu yakalayabilir. Giysilerindeki büyük düğmeleri iliklemeyi başarabilir. Makas kullanarak kağıt kesebilir. Çizdiği resimlerde baş ve gövdesi olan insan çizebilir.  Kendi kendine ellerini yıkamayı ve kurulamayı, dişlerini fırçalamayı becerebilir. Merdivenleri her adımda tek basamak olacak şekilde inebilir. Bir ayağının üstünde zıplayabilir, durabilir.