Bilişsel ve Dilsel Gelişim

Çocuğun konuşmasının anlaşılırlığı, %80-90 oranındadır. Bazı sesleri çıkaramadığı için her kelimeyi tam söyleyememesi normaldir. Artık aile dışındakiler de konuştuklarını anlayabilir.  4 ya da daha fazla kelimeden oluşan cümleler kurabilir. Cinsiyeti ve yaşı sorulduğunda söyler.  Çok fazla soru sormaya başlar. Zıt kavramları algılayabilir.  Dinlediği şarkıları ezberleyebilir  ve söyleyebilir. Çizim becerisi, daire çizebilecek kadar gelişmiştir.

Duygusal-Sosyal Gelişim

Hayali oyunlar kurmaya ve oynamaya başlar.  Kendi oyuncaklarını diğer çocuklarla paylaşır ve artık başkalarıyla birlikte oynar. Anne ve babasından ayrılırken zorlanmaz, daha rahat ayrı kalmaya başlar.

Motor-Duyusal Gelişim

Merdivenleri her basamakta tek adım şeklinde çıkabilir. Üç tekerlekli bisiklete binebilir. Genelde tuvalet eğitimi bu yaşta bitmiş olsa da, arada kaçırmalar olabilir.  Giysilerinden bazılarını kendi başına çıkarabilse de, giyinirken desteğe ihtiyaç duyar. Kısa süreli de olsa tek ayağı üstünde durabilir. Kapı kollarını çevirebilir, makas kullanarak kağıt kesebilir.