Bebek Bakımında “Baba”nın Önemi | Acıbadem Bebek

Bebek doğduğu andan itibaren ilgi ve dayanıklılık ister. Beslenme, gece uyanmaları gibi durumlar birleşince uykusuzluk da baş gösterir.  Bu dönemde anne ve babanın düzen ve süreklilik içinde sağlayacağı ruhsal ve fiziksel doyum bebeğin ileri dönemlerdeki gelişimi için oldukça önemlidir.

Bebek bakımında annenin rolü kadar babaya da sorumluluklar düşer. Bebek doğduktan sonra ‘sen yapamazsın’ uyarıları ile çevredekiler tarafından uzak tutulan babalar, kendilerine yer kalmadığı için geri planda kalabilirler. Bunun bir nedeni bebeklerle ilgilenmenin sadece annenin işi olduğuna ilişkin olumsuz inançları ya da kendilerini bebek bakımı konusunda yetersiz hissetmeleridir.

Anne ve baba bebeklerinin bakımı konusunda beraber çalışabilir, iş bölümü yapabilir.

Baba bakım sürecinde aktif yer almalı

Bebeklik döneminde sağlanan bu ilişki çocuğun korunma duygusunun, güven duygusunun gelişimine katkı sağlar. Anneler bebeğin bakımı konusunda genellikle tüm sorumluluğu üstlenirler. Çocuğuna bakmak için çalışmayı bırakan ya da erteleyen anneler evin her işini de üstlenmeli mi? Baba bu sürecin içinde gönüllü olarak aktif bir şekilde yer almalı. Baba sadece ‘alışveriş’ gibi fiziksel düzenlemelerden sorumlu bir yardımcı değil işbölümü ile anne yemeği hazırlarken baba da bebeğin gazını çıkarmak, altını değiştirmek, biberon ile karnını doyurmak gibi sorumluluklarda aktif rol alabilir.

Anne ve babalar beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı birbirinizle konuşun!

Bebeğiniz ile başlayan yeni hayatınızı düzenleyin. Ev işleri ve bebeğin bakımı ile birlikte evde yapacak çok iş var. Anne ve babalar doğru planlama ve iletişim ile yeni sorumlulukların üstesinden gelebilirler.

Hangi iş size daha uygun? Altını değiştirmek mi?

Hangi işi yapmaktan keyif alıyorsunuz? Bebeğinizi kollarınıza alıp uyutmak mı?

Hangi işi yapmayı sevmiyorsunuz?

Anne ve babalar ev sorumluluklarının üstesinden gelebilmek için program yapabilirler. Örneğin dönüşümlü olarak haftanın belli günleri, sabah kahvaltısını hazırlama, gece uyanmaları, bebeğin altını değiştirme, karnını doyurma gibi sorumlulukları programlayabilirler. Dönüşümlü olarak uygulanan esnek programlarla yeni sorumluluklarının üstesinden daha rahat gelirler.

Anne ve babalar geleneksel kalıp düşüncelerinizi yıkın!

Anneler duygusal ve toplumsal normlar nedeniyle tüm sorumluluğu almaya hazırlardır. Bebek bakımı ve ev işleri sadece annenin görevi değildir. Hafta içi çalışan babalar, akşamları eve geldiklerinde anne akşam yemeğini hazırlarken bebekleri ile ilgilenebilirler. Bebeğin bakımında babanın rol alması anneyi rahatlatır. Babaların bebek bakımında aktif rol alması ile annelere nefes alma zamanları yaratılmış olur. Hem baba ile bebek arasında bağın kurulmasına hem de anne-baba arasındaki ilişkinin kuvvetlenmesine neden olur.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Klinik Psikolog Elçin Orhan