Mutlu Hamileliğin Sırrı Eşler Arası İletişim | Acıbadem Bebek

Hamilelik bebeğinizi beklediğiniz çok özel bir süreç. Bu dönemde hem anne hem baba adaylarında ebeveyn olmanın heyecanı ve bunun yaratabileceği kaygıların olması çok doğaldır. Anne adaylarının, vücutlarındaki fiziksel değişimler ya da hormonların etkisi nedeniyle duygularının dalgalanması da sık karşılaşılan bir durumdur.

Hamilelik döneminde eşlerin duygularını konuşmaları ve birbirlerini dinlemeleri, birbirlerini suçlamadan ve eleştirmeden iletişim kurmaları önem taşıyor.

Baba adayları anne adaylarına nasıl davranmalı?

Baba adayları bazen, anneliğin zaten kadın tarafından bilindiği, hep buna hazır oldukları ve onlar için normal ve kolay bir zaman dilimi olduğunu düşünebiliyor. Oysa anne adayı için de, eğer bu ilk gebeliği ise, bilmediği ve korkup kaygı duyduğu bir yol. Annelikle ilgili içgüdüsel olarak varsayılan çoğu davranışın öğrenme kaynaklı olduğunu biliyoruz. Gebelik ise tamamen anne adayı için yeni bir durum. Baba adayları, bunu düşünün ve anlamaya çalışın.

Yapılan bir başka hata ise baba adaylarının bu süreçte çok fazla göz ardı edilmesidir. Sanki onların hayatında hiç bir değişiklik olmuyor, sadece annenin hayatı değişiyormuş gibi davranılması birçok problemin kapısını açar. Elbette fizyolojik olarak baba adayları gebelik sürecini anneler gibi yaşayamazlar ancak bu dönemde sadece annelere nasıl davranılacağı değil çiftin birbirine nasıl davranması gerektiği konuşulmalıdır.

Baba adayı, baba olacağı, artık hayatının farklı olacağı, sorumlu olduğu bir insanın hayatına gireceği ve babalık rol modelini başarıp başaramayacağı ile ilgili düşünceler içinde kaybolurken, anne adayının tamamen bunları görmezden gelmesi çoğu evliliğin temellerini hamilelik aşamasında sarsmaktadır. Terapi odasında babanın, annenin doğum sonrası depresyonuna benzer bir depresyona daha önce girdiğini çok fazla deneyimledim. Burada mesele eşlerin birbirini yalnız bırakmasıdır. Bu nedenle bu süreçte gözetmeniz gerekenleri anne ve baba adayı için ayırmakta fayda var;

Baba adayları için;

 • Annenin 0-3 ay arasında yoğunlukla olan duygudurum değişikliklerine ve gebelik sürecinin getirdiği değişikliklere tanıdık olun. İlk aylar en zorlu aylar olabiliyor çiftler için, hem adaptasyon dönemi ile başa çıkmak hem de değişikliklere anlam vermek zor olabilir. Eşinize ne hissettiğini sorun, duygu durum dalgalanmalarında sadece yanında olun, eleştirmeyin.
 • Eşiniz normalde kızmayacağı şeylere aniden parlamaya başladı, bazen bunları ağlamalar takip ediyor olabilir. Konu ne olursa olsun o konuyu tartışmayın. Bunları daha sonra konuşmak üzere erteleyin. Eşinizin duyguları çok çabuk değişecektir ancak tartışmaya başlarsanız bu durumun içinde kaybolabilirsiniz.
 • Kendi kaygılarınızın farkında olun. Gelecek ile ilgili genellemelerden kaçının, şu anda geleceği bilmiyorsunuz.
 • Başa çıkamadığınız düşünceleriniz için yardım alın.
 • Birlik olmaya ihtiyacınız olan en önemli dönemdesiniz, siz bir takımsınız unutmayın. Eşiniz de bu deneyimi ilk defa yaşıyor ve korkuyor olabilir. Duygularınızı konuşun.

Anne adayları;

 • Eşinizin sizinle birlik olmasını istiyorsanız onu dışlamayın. Çoğu kadın bu dönemi başka zamanların telafisi olarak düşünüp, davranma eğiliminde oluyor oysa bu beraber zevk almanız gereken yepyeni bir dönem.
 • Eşinize vücudunuzda ve duygularınızda olan değişimi anlatın.
 • Aşırı olan tepkilerinizde hamileliğin etkisini aklınızın bir köşesinde tutun ve bunu hem kendinize hem eşinize söyleyin.
 • Elbette beklentileriniz olacaktır ancak bunu söylemenin yollarını düşünün ve karşınızdaki en sevdiğiniz insan ise ona göre söylemler kullanın.
 • Unutmayın bu gebeliğe ikiniz karar verdiniz, eşinizi suçlama yoluna gitmeyin.
 • Bebeğinizle ilgili hayalleri birlikte kurun. Güzel planlar yapın.
 • Eşinizin yanında olmaya söz vererek evlendiniz, eşinizi yalnız bırakmayın.