Bebeğinize Sakin Müzikler Dinletin | Acıbadem Bebek

Anne karnındaki fetusun duyuları daha gebeliğin ilk haftalarından itibaren gelişmeye başlar. Erken gelişen duyulardan biri de işitme duyusudur. Gebeliğin 8 ile 24. haftaları arasında bebeğin kulakları oluşur. Gebeliğin 6. ayından itibaren bebek işitme duyusunu kazanmaya başlar ve önce annesinin bağırsak sesleriyle kan akımının sesini, sonra onun kalp atışlarını duyar. Zamanla çevresindeki insan sesleri ve diğer sesleri de duymaya, sık duyduğu sesleri tanımaya ve çevresini bu sesler yoluyla algılamaya başlar. 24. haftadan itibaren ses duyduğunda kafasını çevirerek karşılık verdiği gözlenebilir.

Bebeğinizin en net olarak duyabildiği ses kuşkusuz sizin sesiniz yani anne sesidir. Diğer sesler ona havayı, rahmi ve amniyon sıvısını katederek, annesinin sesiyse içerden, annenin kemiklerinden geçip bedenine yayılmasıyla ulaşır. Bebeğiniz bu sesi tanır ve duyduğunda kalp atışları hızlanır, hareketleri etkilenir. Annesinin sakince konuşmasıyla bebeğiniz de sakinleşir, gürültülü ortamlarda ise sıçrar ve hıçkırabilir, kalp atışları hızlanır. Bebeğiniz hamileliğin son üç ayında babasının sesini ve her gün duyduğu diğer sesleri de yabancı seslerden ayırt etmeye başlar. 

Bebeğinize anne karnında onu sakinleştirecek sesler ve müzikler dinletmek bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelişimini destekler. Sevdiğiniz sakin bir müziği açıp onunla birlikte dinleyebilirsiniz. Özel olarak üretilmiş kulaklıklar da kullanabilirsiniz. Fazla yüksek olmayan derin sesler ve müziklerin yanı sıra annenin sık sık söyleyip ona öğrettiği melodiler, şarkılar bebeğe iyi gelir.

Klasik müzik dinletilen bebeklerin zekasının daha yüksek, daha başarılı olacağına dair yaygın bir inanç olsa da bu yönde herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Aksine bazı uzmanlar bu düşünceyle sürekli müzik dinletilen bebeğin uyku düzeninin bozulabileceğinden ve gelişiminin duraksayabileceğinden endişe etmektedir. Aşırıya kaçmadığınız sürece bebeğinize sakin müzikler dinletmekten çekinmeyin. Bu etkinlik belki onu bir dahi yapmayacak ama onun enstrüman seslerini ve müziği erkenden tanımasını ve doğumdan sonra da müzikle rahatlayabilmesini sağlayacaktır.