Aşermeleriniz Başladıysa... | Acıbadem Bebek

Aşerme gebeliğin ilk haftalarında görülen ve herhangi bir yiyeceğe karşı duyulan aşırı istektir. Nedenleri arasında genellikle; hormonal değişiklikler, değişen vitamin ve mineral ihtiyacı, duygusal destek arayışı yer alır. Aşermenin tam olarak mekanizması bilinmese de özellikle ilk 3 ay içerisinde sıklıkla rastlanır. 8. ve 9. haftalarda pik yapar ve 14-18. haftalarda giderek azalır. Son aylarda görülme yüzdesi oldukça düşüktür.

Aşerme hangi gıdalar üzerinde yoğunlaşabilir?

Hamile olan kadınların % 85'inin hamilelik döneminde, en az bir gıdaya karşı çok fazla yeme isteği olmuştur. Tatlı, tuzlu, ekşi besinler, anne adaylarının en çok yemek istediği tadlardır. Genellikle aşerilen şeylere bakıldığında; hamilelerin % 40'ı tatlı besinler; % 33'ünün tuzlu besinlere aşerdiği görülmüştür. Baharatlı besinlere duyulan ilgi ise yaklaşık %17 civarındadır.

Aşerme sadece besinlere karşı mı olur?

Aşerme durumunun gıda harici maddelere de olabileceği durumlar söz konusu olabilir. Kil, toprak, kömür, sabun, tebeşir gibi cisimleri yeme isteği genellikle gebelik döneminde “pika sendromu” olarak adlandırılır. Bu gibi durumlar; kalsiyum, çinko, demir, B vitaminlerinin eksikliklerine işaret edebileceği gibi eğer uzun vadeli bir istekse mutlaka altında yatan psikolojik nedenler araştırılmalıdır.

Hamile kadınlar aşerdiği her maddeyi yiyebilir mi?

Hamile kadınların aşerdikleri yiyecekler mantık dahilinde ise tüketilebilir. Fakat bunu sıklıkla tekrarlamak çok doğru olmaz. Örneğin sürekli dondurma aşeren bir gebe bunu sıklıkla tükettiğinde hızlı kilo artışı ile birlikte bebek ve kendi sağlığını tehlikeye atabilir. Bunu yerine yetersiz karbonhidrat aldığı düşünülebilir ve kuru meyveler veya meyve püreleri ile beslenmeye destek verilebilir.

Yine gebe canı tuzlu gıdalar çektiği için sürekli turşu, cips gibi sodyum oranı yüksek gıdalar ile besleniyorsa bu durumun önüne geçilmeli; gebenin düzenli olarak maden suyu içmesi veya tuz yerine baharat kullanması önerilebilir.

Pika sendromunda görülen yiyecek maddesi harici tatlara duyulan aşerme ise gebelik döneminde tehlikeli olup kesinlikle önerilmez. Alt yapısında bulunan vitamin veya mineral eksikliği kontrol edilmeli ve varsa besinsel destek sağlanmalıdır.

Aşermenin önüne nasıl geçilebilir?

Aşerme durumu eğer sağlıklı beslenmenin önüne geçiyor ise en kısa zamanda duruma müdahale edilmelidir. Aşermenin alt yapısında yer alan herhangi bir besinsel eksiklik varsa takviye ürünlerle ve günlük beslenmedeki gıdalarla desteklenmelidir.

Sabah kahvaltısını atlamak güne kan şekeri seviyesindeki düşüşle birlikte aşermeyi tetikleyici hale gelir bu nedenle besinsel içeriği de düşünüldüğündegebelik döneminde kahvaltı kesinlikle atlanmaması gereken bir öğündür. Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapmak da aşermenin önüne geçecek bir etmendir. Gün içerisinde 30 dakikalık küçük yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyin.

Duygusal olarak tatmin olma isteği de gıdalara yönelimi artırabilir bu nedenle öncelikle kendinizin farkında olun ve gereksiz kalori alımının önüne geçin.

Acıbadem Etiler Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu