Yenidoğan Bebek Annelerini Endişelendiren 8 Sorun | Acıbadem Bebek

Yenidoğanlarda görülebilen ve çoğu hastalık olmayan bazı sorunlar, bebeğine yeni kavuşan anne ve babaları endişelendirebilir. Çocuk doktorunuzdan da destek alarak yenidoğana özgü bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Yenidoğanlarda sık görülen sorunlar ve çözüm yolları şöyle:

1. Beslenme Problemleri

Bebeğinin ilk günlerinde birçok anne, sütünün yeterli olmayacağından endişe eder ancak ilk günler ve haftalarda az olan anne sütü sık emzirme ile hızla artar. Ayrıca bebeklerin ilk doğdukları andaki anne sütü ihtiyacı zamanla artar; İlk gün kilo başına 60 ml yeterli iken, 5. günde bu ihtiyaç 150-160 ml'yi bulur. Göğüs ucu çöküklüğü ya da çatlakları olan anneler göğüs pompası, silikon meme başı gibi yardımcı araçlarla emzirmeye devam edebilirler.

2. Yenidoğan Sarılığı

Doğumdan sonraki ilk haftalarda sık rastlanan sarılık fizyolojiktir, yani doğaldır ve geçicidir. Ancak patolojik sarılıklar, bebekte beyin hasarına neden olabileceği için erken tanı konulmalı ve tedavi edilmelidir. Kan uyuşmazlıkları ve başka nedenlere bağlı olan patolojik sarılıklar genellikle 3 günden önce (kimi zaman doğumdan 24 saat sonra) başlar ve çok hızlı ilerler. Bebeğin düşük ağırlığı ve erken doğması durumunda sarılık daha da önemsenmelidir. Yenidoğan sarılığında hemen bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurmak gereklidir.

3. Gaz Sancıları- Kusmalar- Kabızlık

Yenidoğan bebeklerde 15 günden sonra kolik denilen gaz sancıları nedeniyle nedensiz ağlamalar görülebilir. Kolik ağrıları gaz ilaçları ve rahatlatıcı bitki çaylarına karşın 4 ay kadar devam edebilir. İnatçı ağlamalar varsa doktorunuz tarafından ağlamanın ardındaki diğer sebepler araştırılacaktır.

Bebeklerin mide kapağı ilk 4-5 ay tam çalışmadığı için fizyolojik ve geçici reflü normaldir. Bu nedenle de emme sonrası ağızdan süt, yoğurt gibi kusma gelebilir. Bu kusmalar fışkırır tarzda değilse önemli değildir. Bazı durumlarda bebekler 1 aydan sonra kakayı çıkartmakta güçlük çekebilir. Bu durum gerçek bir kabızlık değildir. İnatçı kabızlık durumu varsa bebeğin makat bölgesi uyarılarak ve karına masaj uygulayarak çözümlenebilir. Kaka rengi ve kıvamında değişiklikler, sümüksü bir yapı geçici ve normaldir.

4. Burun Kuruluğu ve Tıkanıklıkları

Yenidoğan bebeklerin burunları havadaki nem eksikliğine karşı çok hassastır, bu yüzden de kolaylıkla tıkanır veya ısı farklılıklarına bağlı olarak günde 5-6 kez refleks hapşırıkları olabilir. Bunlar soğuk algınlığı gibi değerlendirilmemelidir.

5. Cilt Sorunları

Bazı bebeklerin yanaklarında anne sütünün içeriğine bağlı olarak sivilceler çıkabilir, anneden gelen hormonların çekilmesine bağlı ciltte kızarıklıklar, pütürler olabilir. Hormonal etki aynı zamanda göğüs şişmesi veya kız bebeklerde genital bölgeden kanlı-sümüksü bir akıntıya da neden olabilir.

6. Göbekte Akıntı-Kanama

Yenidoğan bebeklerin göbeği düştükten sonra bazen o bölgede kırmızı bir et parçası ve akıntı olabilir. Göbek granülomu adı verilen bu durumunda gümüş nitrat kalemi uygulayarak tedavisi için çocuk doktoruna başvurulması gerekmektedir.

7. Göz Sulanması ve Çapaklanma

Bebekte gözyaşı akması veya çapaklanmanın sık sık tekrarlaması durumunda gözyaşı kanallarında geçici bir tıkanıklık olduğu düşünülebilir. Bu durum masaj ve göz damlalarıyla ilk aylarda çoğunlukla kendiliğinden geçer, 6 aydan sonra geçmemesi halinde göz doktoruna başvurulması gerekir.

8. Göbek Fıtığı

Doğum sonrası ilk aylarda fark edilebilen göbek fıtıkları acil olmayıp, sıklıkla kendiliğinden düzelebildiğinden müdahale edilmez, takibe alınır. Ancak kasık fıtıkları ise acil ameliyat gerektirdiğinden hemen bir çocuk cerrahına başvurmak gerekir.

Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Yeşildal